Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Marcin Marczuk, radca prawny, partner zarządzający, KMD.Legal
Na potrzeby rozpatrywanego tematu należy wskazać, że w perspektywie kluczowego aktu prawnego opisującego funkcjonowanie emitenta, jego przedstawicieli oraz inwestorów, tj. rozporządzenia MAR, funkcjonowanie na rynku kapitałowym opiera się na trzech zakazach nadużyć, tj. ujawniania informacji poufnej, wykorzystania tej informacji oraz manipulacji na rynku. Każdy z ww. zakazów prezentowany jest w ramach odrębnej jednostki redakcyjnej, gdyż może być realizowany przez odmienny zespół cech.
Z punktu widzenia prezesa i akcjonariusza przedmiotowe nadużycia byłyby te same, lecz nie takie same, gdyż byłyby dokonywane dla innych celów. Opisując działania pożądane, wskazujemy, że prezes ma obowiązek rzetelnego prowadzenia polityki informacyjnej, dbając o niezwłoczne przekazywanie erga omnes informacji poufnych. Akcjonariusz ma funkcjonować w przeświadczeniu, że może liczyć na powszechny i równy dostęp do tych informacji. Granicę pomiędzy prezesem a akcjonariuszem wyznacza więc prawidłowo rozpowszechniana informacja poufna, a dokładniej rzecz ujmując, moment, gdy przestaje być ona poufna, gdyż zaczyna być powszechnie dostępna. Gdy sam akcjonariusz tworzy samodzielnie informację poufną, jego status insidera w ujęciu MAR jest taki sam jak prezesa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Myślę, że to znowu jest element rozgrywki ze strony Donalda Trumpa. I nie jestem osamotniony w tym twierdzeniu, bo patrząc na rynki finansowe wygląda na to, że dzisiaj jest raczej spokój – mówi o nowych cłach dr Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku.
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.