Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.06.2017 09:10 Publikacja: 23.06.2017 09:10
Prof. Krzysztof Jajuga, profesor nauk ekonomicznych z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prezes CFA Society Poland
Foto: Archiwum
Na pana książce o inwestycjach wychowało się niejedno pokolenie inwestorów i finansistów. W Polsce bardzo popularne wśród studentów wciąż są kierunki ekonomiczne. Jak pan ocenia stan wiedzy finansowej naszego społeczeństwa? Czy jesteśmy dobrze przygotowani do inwestowania na rynku kapitałowym?
Niestety, nie mam najlepszego zdania o edukacji finansowej Polaków, przy czym pod tym względem nie różnimy się specjalnie od innych krajów. Uważam, że obywatelom naszego państwa po prostu brakuje tej podstawowej edukacji finansowej. Trzeba jednak zauważyć, że jest w społeczeństwie grupa osób dobrze znająca się na tym, która czyta fachową literaturę i przede wszystkim – zdobywa cenne doświadczenie w praktyce, inwestując na rynku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy w USA mogą do końca wakacji ustanowić nowe, historyczne szczyty. To powinno wspierać też notowania na GPW, chociaż elementem niepewności jest u nas wpływ obniżek stóp procentowych na banki – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas