Tytuł raportu to „Building Block(chain)s for a Better Planet". Zaprezentowany został podczas wrześniowego szczytu klimatycznego w San Francisco. Ma 37 stron i skupia się na identyfikacji obszarów, w których blockchain może dokonać rewolucyjnych zmian. I nie są to obszary finansowe, z którymi technologia ta kojarzy się w pierwszej kolejności. Są to sposoby takiego wykorzystania, by powstrzymać zmiany klimatyczne i w zrównoważony sposób korzystać z zasobów środowiska. Eksperci podają osiem tzw. game changers. Postanowiłem je pokrótce zaprezentować, ale zachęcam do lektury całego raportu.
Przejrzyste łańcuchy dostaw
Blockchain ma potencjał połączenia wszystkich uczestników globalnego łańcucha dostaw – od pracowników w fabrykach poprzez logistykę, detalistów, konsumentów, inwestorów, organizacje pozarządowe i organy regulacyjne. I to wszystko w ramach jednej platformy. Technologia ta daje bowiem możliwość niezaprzeczalnego zapisu dotyczącego produktu (np. jego pochodzenia) i śledzenia na bieżąco jego ruchów między dostawcami i odbiorcami. Zmniejsza się więc ryzyko, że do łańcucha dostaną się nielegalne, fałszywe produkty, bowiem nie będą miały odpowiedniego identyfikatora.
Zarządzanie zasobami
Mowa tu o ogromnych, rozproszonych zasobach, które teraz zarządzane są w poszczególnych krajach w sposób scentralizowany, a przez to nie posiada się pełnego dostępu do informacji. Mogą to być źródła energii, wody i innych dóbr naturalnych. Świetnie pasuje to chociażby do połączenia zasobów dostarczanych przez detalistów (np. nadwyżki energii w domach autonomicznych). Połączenie całej takiej sieci, np. przy pomocy cyfrowych markerów, pozwoli efektywniej i szybciej zarządzać całą siecią, ograniczając w dużym stopniu marnotrawstwo.
Dostęp do kapitału
Blockchain może ułatwić walkę z wykluczeniem finansowym. Smartfon z aplikacją portfelową daje bowiem dostęp do globalnej sieci, w której jedni mają nadwyżki, a drudzy cierpią na brak kapitału. Potencjał przepływu od jednych do drugich pokazują projekty ICO i ich kolejne wcielenia (np. ETO), a także projekty typu social lending (pożyczki społecznościowe) bazujące na rozproszonych rejestrach. W tym sensie łańcuch bloków może pomóc w realizacji idei kapitału społecznego projektów z zakresu ekonomii współdzielenia.
Wsparcie gospodarki okrężnej
Łańcuch bloków i tokenizacja mogą tworzyć szybkie i przejrzyste systemy zachęt dla ludzi, by wykorzystywali zasoby, które są marnotrawione, lub by wybierali produkty, które poddają się recyklingowi. Na przykład Plastic Bank to projekt, w którym osoby zbierają odpady oceaniczne i mogą wymienić je na cyfrowy nośnik wartości. Wystarczyła więc platforma, która z automatu nagradza tych, którzy sprzątają.