Nie ma znaczenia, czy CFO zarządza małą firmą, czy złożoną z wielu podmiotów grupą kapitałową – musi mieć dostęp do aktualnych i pełnych danych dotyczących organizacji. Raportowanie postępów w czasie rzeczywistym jest często kluczowym punktem, dającym przewagę konkurencyjną niemal w każdej branży. Realizowaliśmy projekt optymalizacji polityki cenowej. Na podstawie zgromadzonych przez klienta danych oraz określonych zmiennych dostępnych na rynku, przygotowaliśmy raport, na podstawie którego zarząd wiedział, kiedy należy podnieść cenę produktu, a kiedy obniżyć ją. Odświeżany automatycznie raport w czytelny sposób pokazywał najważniejsze dla zarządu dane, zakładając utrzymanie przewagi na rynku i płynności finansowej.
Dużo ostatnio mówi się o cyfrowej transformacji – jak wpływa ona na posiadane dane i ich analizę w firmie?
Rozrost danych w cyfrowym świecie, a zwłaszcza ich zmienność i złożoność, powoduje, że CFO nie jest w stanie analizować ich w dotychczasowy sposób. Żyjemy w świecie big data i niezbędne jest wprowadzenie innowacyjności do procesu analizowania informacji. Konieczne jest wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej i idących za nią usług lub rozwiązań typu Business Intelligence. Rozwiązania technologiczne, które oferujemy klientom, pozwalają bez kosztownych inwestycji, czasami nawet w ciągu kilku tygodni zoptymalizować proces biznesowy i w pełni korzystać z tych możliwości.
Cyfrowy świat daje możliwość szybszego zdobywania informacji, jednak niesie ze sobą również konieczność szybkiego ich analizowania i wyciągnięcia wniosków niezbędnych do podejmowania decyzji. Boty odpowiadające na komentarze w social media czy rozmowa z wirtualnym helpdeskiem – nie dziwi to już nikogo, a dzięki tym rozwiązaniom możemy pozyskać zupełnie nowe informacje, pokazujące nasz biznes z innej perspektywie.
Z naszego doświadczenia wynika, że organizacje często gromadzą bardzo dużo danych, ale niestety, udostępniają je jedynie wąskiemu gronu osób. Firmy nie do końca zdają sobie sprawę z potencjału, jaki może tkwić w zgromadzonych danych. Z tego względu w początkowych rozmowach przy każdym projekcie staram się poznać jaki rodzaj danych klient posiada i jakie dodatkowe, cenne informacje można z nich pozyskać dzięki odpowiedniej analizie. Bazowanie tylko na tradycyjnych raportach finansowych powoduje, że pomijane są istotne informacje o całościowym funkcjonowaniu organizacji. Z tej przyczyny CFO zgłaszają się coraz częściej do swoich działów IT z potrzebą wdrożenia nowych narzędzi do gromadzenia i analiz danych. Działy IT z kolei kontaktują się z nami, nie tylko w obszarze stricte technologicznym, ale coraz częściej proszą też o konsulting. Chcą wiedzieć, jak obecnie działa analityka, jakie dane mogą przyczynić się do wypracowania innowacyjności lub przewagi konkurencyjnej w ich firmach.
W ostatnich latach obserwujemy, że coraz więcej swojego czasu CFO poświęcają na dostarczanie zarządowi zaawansowanych analiz danych, również w postaci łatwych do interpretacji raportów. Przykładowo klient z branży produkcyjnej zgłosił się do nas z problemem w zarządzaniu projektami – nie był w stanie w pełni oszacować kosztów i zasobów potrzebnych do realizacji projektów oraz zaraportować ich do zarządu. Miał problemy z harmonogramem dostępności pracowników czy złożeniem w odpowiednim czasie zamówienia na materiały, aby zminimalizować ich czas magazynowania. Poświęciliśmy trzy tygodnie na przeanalizowanie dostępnych danych, a następnie z klientem opracowaliśmy raporty, które automatycznie odświeżały się zaciągając z różnych systemów dane. Teraz na ich podstawie kierownicy projektów w czasie rzeczywistym mogą planować moce produkcyjne, a CFO zawsze ma wiedzę o aktualnym koszcie realizacji.