Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.12.2019 17:42 Publikacja: 18.12.2019 22:00
Andrzej Knap prezes Zarządu Unicomp-WZA
Foto: Archiwum
Dlaczego nadchodzący sezon zwyczajnych walnych zgromadzeń będzie szczególnie istotny?
Każdy sezon zwyczajnych walnych zgromadzeń następujący po nowelizacjach ustawy o ofercie publicznej i nowelizacjach kodeksu spółek handlowych nakładających nowe obowiązki na spółki publiczne jest szczególny, ponieważ wiąże się z reguły ze zmianami w sposobie funkcjonowania lub organizacji spółek. Zmiany obowiązujących ustaw i wynikające z nich nowe obowiązki wiążą się z kolei z koniecznością podjęcia przez walne zgromadzenia spółek określonych uchwał sankcjonujących nowy porządek prawny. I tak w związku z nowelizacjami wyżej wymienionych ustaw z roku 2019 do 30 czerwca 2020 roku, czyli końca bieżącego sezonu zwyczajnych walnych zgromadzeń, spółki będą musiały podjąć uchwały między innymi w zakresie polityki wynagrodzeń organów spółki oraz dematerializacji akcji i wprowadzenia rejestru akcjonariuszy i ich identyfikacji, a także wyboru podmiotu prowadzącego tenże rejestr. Podjęcie wymienionych uchwał jest obligatoryjne dla określonych spółek, tak więc wymusza wykonanie przez zaangażowane w organizację walnego zgromadzenia poszczególne działy organizacyjne tych spółek dodatkowych prac i procesów przygotowawczych, czyniąc tym samym nadchodzący sezon walnych zgromadzeń szczególnie ważnym i innym w swoim zakresie od sezonu standardowego. W następstwie ważności spraw, które będą procedowane, może wzrosnąć zainteresowanie akcjonariuszy tegorocznymi walnymi zgromadzeniami, co może spowodować większą frekwencję na tych zgromadzeniach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas