Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.03.2021 08:29 Publikacja: 14.03.2021 08:29
Andrzej Knap prezes zarządu Unicomp-WZA
Foto: materiały prasowe
Kto ma większe problemy z e-walnym zgromadzeniem? Spółka czy akcjonariusz?
Organizacja walnego zgromadzenia w formule zdalnej niesie za sobą sporo dodatkowych obowiązków w stosunku do formuły tradycyjnej i dla spółki i dla akcjonariuszy. W przypadku spółki jednak są to obowiązki o wiele bardziej złożone i wymagające dołożenia bardzo dużej staranności zarówno na etapie przygotowawczym, jak i wykonawczym. Przede wszystkim to wybór dobrej i sprawdzonej w działaniu platformy informatycznej realizującej walne zgromadzenie w takiej formule. Spółka, chcąc mieć pewność prawidłowego działania takiej platformy, powinna ze sporym wyprzedzeniem dokonać jej wyboru, sprawdzić jej adekwatność do swoich potrzeb i opracować wszelkie procedury wykorzystania jej w swoich realiach. Trzeba mieć na uwadze to, iż organizacja e-walnego zgromadzenia wymaga odpowiedniego regulaminu obrad, odpowiedniego ogłoszenia o jego zwołaniu i potem bardzo starannego nadzoru nad jego przebiegiem. Można oczywiście skorzystać z gotowych oferowanych wraz platformą informatyczną rozwiązań nie mniej jednak trzeba dokonać ich przeglądu i ewentualnej adaptacji tych rozwiązań do swoich potrzeb. Jest to spore wyzwanie dla określonych działów spółek, zwłaszcza w przypadku organizacji e-walnego zgromadzenia po raz pierwszy, i sporo nowych obowiązków. Dodatkowo taka formuła walnego zgromadzenia wymaga stałego nadzoru organizacyjnego i technicznego praktycznie już od momentu rejestracji akcjonariuszy chcących wziąć udział w obradach zdalnie w spółce poprzez proces rejestracji akcjonariuszy do platformy informatycznej, same obrady i potem ewentualną dystrybucję wyników głosowań do akcjonariuszy. Niemniej jednak, przy całej złożoności problemów spółki bardzo dobrze radzą sobie z tematem. Od strony akcjonariusza problemy z e-walnym zgromadzeniem sprowadzają się do spełnienia określonych wymagań technicznych związanych z odpowiednią platformą informatyczną i spełnienia wymagań spółki w zakresie uwierzytelnienia swoich uprawnień. Inną sprawą po stronie akcjonariusza jest jego podstawowa biegłość w posługiwaniu się współczesnymi narzędziami informatycznymi, co w przypadku jej braku stwarza pewne indywidualne problemy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas