– Po kilku latach charakteryzujących się dużą zmiennością cen surowców rolnych rok 2016 – a przynajmniej jego pierwsza połowa – może przynieść ich względną stabilizację, z lekką tendencją do zwyżek – uważa Marta Skrzypczyk, koordynatorka zespołu analityków sektora rolno-spożywczego BZ WBK. W górę nie pójdzie raczej cena espresso, np. w zarządzanej przez AmRest sieci kawiarni Starbucks. – W nadchodzącym roku prognozowana jest duża produkcja ziarna kawowego – zwraca uwagę Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.
Niższe mogą być ceny zbóż. Na koniec sezonu 2015/2016 ich światowe zapasy zwiększą się do 454 mln t wobec 450 mln t w sezonie 2014/2015 i będą oddziaływały w kierunku spadku cen – mówi Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole Polska. – Będzie on dodatkowo pogłębiany przez umiarkowany wzrost cen ropy naftowej na światowym rynku ograniczający popyt na biopaliwa – dodaje.
Michał Koleśnikow, ekonomista Banku BGŻ BNP Paribas, nie wyklucza, że nieco niższe niż w 2015 r. mogą być w przyszłym roku ceny pszenicy. Zdrożeć mogą, ale nieznacznie, żyto i kukurydza. Oznacza to dosyć stabilną sytuację, jeśli chodzi o ceny surowca dla przemysłów bazujących na zbożu, np. spirytusowego, na GPW reprezentowanego przez Marie Brizard Wine and Spirits (na GPW jako Sobieski).
Nowy podatek budzi obawy
Z powodu suszy droższe są natomiast owoce, w tym jabłka oraz warzywa. – Tegoroczny wzrost kosztów surowca będzie wywierał presję na obniżenie marż w branży przetwórczej – zwraca uwagę Mariusz Dziwulski, ekonomista Banku BGŻ BNP Paribas. – Z drugiej strony mamy do czynienia ze wzrostem cen przetworów na rynkach światowych – dodaje.
Marta Skrzypczyk uważa, że 2016 r. może przynieść niewielkie ożywienie w branży mleczarskiej. Droższe mleko to dobra wiadomość dla mleczarni, ale nie np. dla producentów słodyczy, jak notowane na GPW Wawel, Colian i Otmuchów. Obawy budzą także ceny cukru. – W połowie 2015 r. na giełdach były najniższe od siedmiu lat, czyli poniżej kosztów produkcji. Dlatego należy oczekiwać, że cukier podrożeje w 2016 r. – uważa Łukasz Chmielewski z Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych. Marta Skrzypczyk dodaje, że na wysokim poziomie mogą się utrzymać ceny kakao.