Mimo ciężkiego początku tygodnia na rynku znalazło się kilka rodzynków, które poprawiły nastroje inwestorom. Jednym z nich było Dino Polska.
Inflacja może wspierać
Akcje handlowej spółki zwyżkowały pod koniec dnia o ponad 4 proc., ustanawiając nowe historyczne szczyty. W drugim kierunku podążał Eurocash. Akcje detaliczno-hurtowej grupy przebijały chwilami poziom 11,5 zł, ustanawiając nowe w tym roku minima. Przypomnijmy, że dołek w październiku wypadł przy około 11 zł. W słabszej formie od połowy sierpnia pozostaje także Grupa Pepco, tegoroczny debiutant na GPW.
Analitycy szacują, że liczba sklepów Dino Polska w tym roku wzrośnie do około 1800. Dla porównania liczba Biedronek na koniec tego roku może sięgnąć około 3215 marketów. Tymczasem w połowie roku Eurocash informował o zamknięciu 59 sklepów detalicznych.
Zarząd Dino ostatnio utrzymał cel około 20-proc. tempa wzrostu sieci rocznie. – W przypadku spółek wzrostowych dla inwestorów kluczowe jest pokazanie, że mają one przed sobą dalsze perspektywy wzrostu. Na percepcję Dino na rynku największy wpływ ma rozrost sieci sklepów. W I połowie roku spółka otworzyła 150 nowych sklepów i podczas konferencji potwierdziła cel 20-proc. wzrostu sieci na 2021 r., zaznaczając, że w przyszłości tempo rozwoju może być podobne – zauważa Janusz Pięta, analityk BM mBanku. – To pokazuje, że spółka nie zamierza zwalniać i będzie zwiększać liczbę otwarć. Dodatkowo stosunkowo młoda struktura (około 48 proc. sklepów otwartych w ciągu trzech lat) powinna pozytywnie wpływać na sprzedaż porównywalną – przewiduje. Jak wskazuje Pięta, charakterystyczna dla Dino jest integracja produkcji mięsa poprzez Agro Rydzynę. – Obniżające się ceny mięsa wieprzowego będą pozytywnie oddziaływać na marżę EBITDA spółki. Oprócz tych czynników pozytywne nastawienie do sieci detalicznych utrzymywało się przede wszystkim w związku z perspektywą wzrostu dochodu rozporządzalnego w przyszłym roku, głównie na skutek podniesienia płacy minimalnej oraz zmian podatkowych wprowadzanych Polskim Ładem – tłumaczy ekspert BM mBanku.