Okres prób dobiegł końca. Teraz nadszedł czas na prawdziwą rywalizację i wielkie emocje. Już bowiem w poniedziałek rusza I etap gry giełdowej Parkiet Challenge, której organizatorem jest Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Jest to już piąta edycja tego wydarzenia, ale w tym roku zapowiada się ona wyjątkowo ciekawie.

Wszystko przez warunki rynkowe, które wydają się być wyjątkowo sprzyjające. To jest zwiastunem wysokich stóp zwrotu i zaciętej rywalizacji, najpierw o awans do finału, a później o zwycięstwo w Parkiet Challenge.

Zarejestruj się na stronie: gra.parkiet.com

Walka o nagrody?

Ostatnie tygodnie na naszym rynku upływają bowiem pod znakiem wyraźnych wzrostów. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał w ciągu miesiąca prawie 6 proc. i walczy o ustanowienie nowych historycznych szczytów. Motorem napędowym są przede wszystkim największe spółki. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca WIG20 zyskał około 7 proc. i przebił poziom 2200 pkt. Zdaniem wielu ekspertów to właśnie blue chips mogą nadal wieść prym na warszawskim rynku.

parkiet.com

To dobra informacja dla osób biorących udział w Parkiet Challenge. W I etapie rywalizacji uczestnicy będą mogli zainwestować w akcje spółek z WIG20. Do tego należy doliczyć akcje firm wchodzących w skład mWIG40 oraz w fundusze ETF notowane na warszawskiej giełdzie (inwestycje odbywają się w czasie rzeczywistym i na warunkach odzwierciedlających realne inwestycje na GPW). Warunki rynkowe będą realne, natomiast wirtualne będą pieniądze, które dostaną do dyspozycji gracze – uczestnicy otrzymają 15 tys. zł. To też powoduje, że Parkiet Challenge jest interesującą opcją zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych inwestorów. Ci pierwsi będą mogli bez ryzyka finansowego sprawdzić, jak funkcjonuje giełda i jak faktycznie zawiera się transakcje na rynku. Ci drudzy będą mieli możliwość wypróbowania bardziej agresywnych strategii inwestycyjnych.

Pierwszy etap rywalizacji potrwa do 15 grudnia. Po czterech tygodniach rywalizacji dziesięć osób z najwyższymi stopami zwrotu zostanie zakwalifikowanych do finału. Ten zaplanowany jest na 20 grudnia. Najlepsza dziesiątka będzie mierzyć się na rynku kontraktów terminowych, a rozgrywkę będą zaczynać ze stanem konta uzyskanym na koniec I etapu. Do podziału są nagrody pieniężne o wartości 30 tys. zł. Główna nagroda to 15 tys. zł dla zwycięzcy finału, 10 tys. zł za drugie miejsce oraz 5 tys. zł za trzecie. Na finalistów czekają także nagrody rzeczowe.

Do gry można dołączyć w każdym momencie trwania I etapu rywalizacji. Wbrew pozorom nie przekreśla to szans na zdobycie nagród. Wzorem lat ubiegłych będziemy prowadzić także rankingi tygodniowe. Na ich laureatów również czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe (więcej na ten temat w grafice poniżej).

Nauka inwestowania

Parkiet Challenge to jak co roku szansa na zmierzenie się z innymi inwestorami, walka o jak najwyższe stopy zwrotu i nagrody, dobra zabawa, ale także bardzo ważny element edukacyjny. Projekt ten ma bowiem też przybliżać tajniki inwestowania na warszawskiej giełdzie. Dlatego też na łamach Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”, a także na naszym kanale Parkiet TV w serwisie YouTube będziemy przez cały czas trwania rywalizacji publikowali materiały edukacyjne oraz analityczne.

Zarejestruj się na stronie: gra.parkiet.com

Gra giełdowa to okazja, by sprawdzić, jak funkcjonuje rynek

Monika Gorgoń członek zarządu, GPW

Bardzo nas cieszy, że po raz kolejny Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest partnerem gry giełdowej Parkiet Challenge, organizowanej przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Ta inicjatywa idealnie wpisuje się w nasze działania edukacyjne, które poszerzają wiedzę o rynku kapitałowym i inwestowaniu na giełdzie. Gra w doskonały sposób imituje rzeczywiste mechanizmy inwestowania – z tą jednak różnicą, że pieniądze, które należy pomnażać, są wirtualne. Rzeczywiste są natomiast nagrody dla najlepszych, ale też emocje, które podczas kolejnej już edycji Parkiet Challenge będą towarzyszyć uczestnikom gry. Zachęcamy do udziału w tej inicjatywie zwłaszcza początkujących inwestorów, bo to świetna okazja do spróbowania swoich sił na parkiecie, bez ryzyka utraty własnych pieniędzy.

Maciej Trybuchowski prezes, KDPW i KDPW_CCP

Gry giełdowe i inne projekty, w których „na sucho” można sprawdzić się w roli inwestora, to inicjatywy zarówno dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku, jak i dla tych, którzy są już na nim obecni. Pierwsza grupa może bez ryzyka sprawdzić, jak funkcjonuje rynek kapitałowy, druga – pokusić się na bardziej ryzykowne inwestycje, bez obawy o utratę kapitału. Każdy zaś ma szansę wygrać atrakcyjne nagrody. Grupa KDPW wspiera takie projekty jak „Parkiet Challenge”, bo naszym zdaniem kluczowe dla rozwoju rynku kapitałowego jest odpowiednie edukowanie inwestorów – zwłaszcza tej grupy, która wcześniej nie inwestowała na rynku. Istotne jest przygotowanie inwestora na ryzyko związane z zakupem akcji i innych instrumentów inwestycyjnych. Dzięki temu, nawet w przypadku poniesienia chwilowej straty, taki inwestor ma szansę na długoterminowe zaangażowanie się na rynku giełdowym. Nie mniej ważne jest także przygotowanie odpowiedniej oferty dla inwestora, zwłaszcza wchodzącego dopiero na rynek.

Radosław Olszewski prezes, DM BOŚ

Edukacja inwestorów jest jednym ze strategicznych elementów misji DM BOŚ. Wszelkie inicjatywy, które uwzględniają element praktycznego handlu na giełdzie, są z tego punktu widzenia szczególnie cenne. Gry, konta demo i symulacje stwarzają okazję zapoznania się z realiami funkcjonowania rynku w bezpiecznym środowisku, przed zaangażowaniem własnych środków. Przygotowanie teoretyczne i możliwość poznania swoich umiejętności inwestycyjnych sprawiają, że inwestorzy ponoszą mniejsze ryzyko popełnienia błędu w przyszłości, a jednocześnie mogą osiągać lepsze wyniki ze swoich inwestycji. Parkiet Challenge, jako połączenie edukacji z rywalizacją, daje uczestnikom możliwość przetestowania wiedzy teoretycznej w praktyce. Gra na wirtualnym rachunku wiąże się oczywiście z innymi emocjami, ze względu na brak realnego ryzyka. Uważam jednak, że każda tego typu inicjatywa pozwala inwestorom minimalizować wpływ emocji na podejmowane decyzje inwestycyjne. Projekty, które przybliżają wiedzę o finansach i inwestycjach, są cenne zarówno dla inwestorów, jak i dla nas, a w ogólnym rozrachunku mają korzystny wpływ na cały rynek kapitałowy.

materiały prasowe