Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.02.2022 13:24 Publikacja: 08.02.2022 13:00
Foto: Adobestock
Z szacunków „Parkietu" wynika, że biorąc pod uwagę nawet dwucyfrowy wzrost nominalnej wartości PKB, w 2021 r. zadłużenie Skarbu Państwa mogło spaść do ok. 44,1 proc. PKB z 47,2 proc. PKB w 2020 r.
Podobnie mogą kształtować się relacje, jeśli chodzi o całość zadłużenia państwa, liczonego według metodologii unijnej, a więc obejmującego wszystkie podmioty publiczne (w tym PFR i BGK). Tu pełne dane mamy po trzech kwartałach (1,419 bln zł), a według szacunków ING Banku Śląskiego do końca roku wzrósł on do 1,423 bln zł. Oznacza to wzrost aż o 87 mld zł w ciągu roku (w 2020 r. ten wzrost wyniósł aż 290 mld zł).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas