Struktura własnościowa TVN może obniżyć wycenę ITI

Mimo że w wynikach finansowych Grupa ITI konsoliduje 67-proc. pakiet TVN, analitycy w wycenie walorów wybierającego się na GPW holdingu medialnego uwzględnią jedynie 33-proc. pakiet stacji - wynika z rozmów PARKIETU ze specjalistami. Istotny wpływ na ich szacunki będzie miała przejrzystość spółki.

Publikacja: 19.03.2002 07:15

Do Grupy ITI należy pośrednio 33-proc. pakiet TVN, a 34-proc. udział (również pośrednio) w stacji ma spółka 3W, której właścicielami są Jan Wejchert i Mariusz Walter. Tymczasem, jak już pisaliśmy na łamach PARKIETU, w swoich wynikach finansowych medialny holding uwzględnia 67-proc. pakiet walorów stacji, która stanowi jednocześnie główne aktywa.

- Taki sposób konsolidacji nie budzi zastrzeżeń, jeśli Grupa ITI sprawuje nad stacją tzw. efektywną kontrolę. Według przepisów obowiązujacych np. w Wielkiej Brytanii mogłaby konsolidować nawet 100% TVN - powiedział Tom Chadwick, analityk Merrill Lynch.

- Zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości ITI może konsolidować w pełni wyniki TVN, gdyż większość członków rady nadzorczej 3W to również członkowie rady ITI Holdings - wyjaśnił Bruno Valsangiacomo, dyrektor finansowy Grupy ITI. Taki sposób konstrukcji skonsolidowanego sprawozdania finansowego zaakceptował również audytor przedsiębiorstwa - zarejestrowany w Polsce oddział PricewaterhouseCoopers.

Wszystko to nie zmienia jednak faktu, że w wycenie Grupy ITI analitycy zamierzają brać pod uwagę jedynie te udziały w TVN, które faktycznie posiada holding. - Wartość spółki powinna być szacowana na podstawie aktywów, które do niej należą - uważa Sobiesław Pająk, dyrektor departamentu rekomendacji i analiz CDM Pekao. Na podstawie dostępnych informacji nie można na razie jednoznacznie stwierdzić, czy między 3W i Grupą ITI istnieje porozumienie w sprawie wykonywania praw wynikających z posiadania udziału w TVN przez tę pierwszą spółkę. Zdaniem S. Pająka, nawet gdyby takie istniało i zakładało sprzedaż udziałów telewizji Grupie ITI, lub gwarantowało tej ostatniej prawo pierwokupu, to niewiele by to zmieniło w wycenie holdingu. - Sprzedaż udziałów w TVN przez 3W holdingowi z jednej strony oznaczałaby wprawdzie przyrost aktywów Grupy ITI, z drugiej jednak - spadek zasobów gotówkowych czy wzrost zadłużenia - wyjaśnił S. Pająk.

Podobnie wycenę akcji Grupy przeprowadziłaby Benita Mikołajewicz, analityk ING Barings. - Po obliczeniu wartości dla 100% przedsiębiorstwa należałoby "odjąć" udziały mniejszościowych właścicieli: SBS Broadcasting i 3W - powiedziała B. Mikołajewicz.

- Dodatkowe ryzyko nie występuje, jeśli struktura własnościowa TVN znajduje prawne potwierdzenie - uważa T. Chadwick.

Zdaniem S. Pająka, istotnym elementem ryzyka będzie przejrzystość spółki oraz polityka zarządzających nią wobec akcjonariuszy mniejszościowych. Brak transparentności może zaowocować zastosowaniem od 10- do 30--proc. dyskonta w wycenie spółki.

W dotychczasowych wypowiedziach właściciele Grupy ITI deklarowali, że kapitalizacja holdingu na debiucie wyniesie 1 mld USD. Według notowań w Luksemburgu przedsiębiorstwo jest warte ok. 280 mln USD.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego