Sprzedaż resztówki Elektrowni Rybnik najdalej w ciągu 2 miesięcy - źródło

Warszawa, 22.04.2003(ISB) -- Najdalej w ciągu dwóch miesięcy dojdzie do sprzedaży 35% akcji Elektrowni Rybnik inwestorowi strategicznemu tej spółki, gruupie Electricite de France (EDF), wynika z nieoficjalnych informacji agencji ISB. Według ustaleń ISB, obecnie są finalizowane negocjacje pomiędzy Ministerstwem Skarbu Państwa a inwestorem.

Publikacja: 22.04.2003 13:45

"Realny termin transakcji to 1-2 miesiące" - powiedziało ISB źródło zbliżone do prywatyzacji. W tym czasie ma dojść do wynegocjowania zapisów umowy sprzedaży i jej podpisania.

Umowa ma być od razu ostateczna, ze względu na to, że inwestor dysponuje już wszystkimi niezbędnymi zgodami odpowiednich urzędów.

Przed jej zawarciem MSP musi jeszcze uzyskać od rządu zgodę na niepubliczną sprzedaż 35-procentowej resztówki. Rada Ministrów ma się tym zająć w ciągu najbliższych 2-4 tygodni.

Z informacji ISB wynika, że nadal sprawą otwartą jest ostateczna cena za 35-procentowy pakiet akcji Rybnika.

Można się spodziewać, że cena nie będzie znacząco odbiegać od tej ustalonej w dwóch pierwszych etapach prywatyzacji Rybnika i wyniesie 105-120 mln USD.

W przypadku Elektrowni Rybnik dyskonto większe niż 10-15% byłoby nie uzasadnione ze względu na bardzo dobrą kondycję tej elektrowni.

Przypomnijmy, że pierwsze dwa etapy prywatyzacji Rybnika odbyły się w 2002 roku. Za 50% akcji spółki (35% i 15%) konsorcjum EDF/EnBW zapłaciło w sumie ok. 171 mln USD.

Elektrownia Rybnik jest pod względem kosztowym najlepszą elektrownią opalaną węglem kamiennym w Polsce. Jej moc zainstalowana wynosi 1765 MW elektrycznych, a sprzedaż energii elektrycznej w 2002 roku wyniosła 8,3 TWh.

W 2001 roku firma zarobiła netto 45 mln zł przy przychodach ze sprzedaży 844 mln zł. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego