Pierwsze minuty poniedziałkowych notowań przyniosły spadek WIG20 do półtoramiesięcznej linii trendu wzrostowego. Wydawało się, że walka o obronę tego wsparcia może uczynić sesję interesującą. Nic takiego nie nastąpiło. Presja podaży, sądząc po niewielkich obrotach, była dość znikoma. To ułatwiło bykom zadanie. Do południa odrobiły one połowę strat i rozpoczęła się męcząca konsolidacja. Zniżkę kursu Telekomunikacji równoważył wzrost Pekao. Na pozostałych spółkach niewiele się działo.

W rezultacie indeks obronił linię trendu i pozostał w krótkookresowej konsolidacji. Wyznaczają ją wartości 1203 i 1228 pkt. Przekroczenie którejś z nich przesądzać będzie o koniunkturze w segmencie największych spółek na najbliższy czas. Teraz możemy jedynie poszukiwać sygnałów przemawiających za każdym z tych wariantów. Wybiciu w górę sprzyja kierunek średnioterminowej tendencji. MACD i RSI nie generują ostrzeżeń, ale też od ponad roku kolejne zwroty na rynku nie były nimi poprzedzane. Od końca kwietnia podaż nie jest w stanie doprowadzić do przełamania najbliższego wsparcia. Jednocześnie, ciekawy jest przebieg Stochastica. Od ponad miesiąca znajduje się on w strefie wykupienia. Ostatni raz tak długo przebywał w niej na początku 2000 r. Zachowanie tego wskaźnika jest charakterystyczne dla silnego trendu zwyżkowego, ale WIG20 przez półtora miesiąca wzrósł jedynie o ok. 10%. Można więc powiedzieć, że coś tu nie gra. Uzasadnione jest w tej sytuacji oczekiwanie, że indeks nie zdoła przebić się przez strefę oporu pomiędzy 1242-1256 pkt, wyznaczaną przez maksima z grudnia ub.r. i stycznia br. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że indeks szerokiego rynku WIG znajduje się tuż poniżej oporu w postaci szczytu z początku czerwca 2002 r.

Wydaje się, że potencjał zwyżkowy jest już mocno ograniczony, ale wciąż nie ma oznak zwiększenia się presji podażowej. Pozostaje więc czekać na dalsze rozstrzygnięcia. Przełamanie 1203 pkt stanie się zwiastunem końca zwyżki. Dopóki WIG20 jest ponad tym poziomem można liczyć na kontynuację ruchu w górę. W związku z bliskością bariery 1242-1256 pkt z ewentualnymi decyzjami kupna warto poczekać aż zostanie przełamana.