Od trzech lat pojęcie i cechy świadectwa tymczasowego definiuje Kodeks spółek handlowych. Definiuje się je jako dokument imienny, który należy wydać na dowód częściowej wpłaty na akcje. Wydanie świadectwa tymczasowego na okaziciela powoduje jego nieważność. Powyższe przepisy nie mają jednak zastosowania do wszystkich sytuacji. Przed dokonaniem pełnej wpłaty nie może być wydany jedynie dokument akcji na okaziciela (wydaje się wówczas imienne świadectwo tymczasowe). Celem wprowadzenia powyższego zapisu była konieczność niedopuszczenia do nadużyć przy ewentualnym sprzedaniu walorów częściowo opłaconych. Przed pełną wpłatą kodeks dopuszcza za to wydawanie dokumentu akcji imiennej.

Właściwości świadectw

Posiadacze świadectw tymczasowych mają podobne prawa jak wszyscy akcjonariusze spółki akcyjnej. Mogą brać udział w głosowaniu na WZA, pobierać dywidendy oraz uczestniczyć w podziale majątku likwidowanej spółki. Sprzedaż świadectwa tymczasowego, podobnie jak akcji imiennej, następuje przez złożenie pisemnego oświadczenia oraz poprzez wydanie dokumentu. Oświadczenie może być złożone zarówno na dokumencie świadectwa tymczasowego, jak i na odrębnym piśmie. Identycznie jak w przypadku akcji imiennych uregulowano tu kwestię korzystania z prawa głosu w sytuacji ustanowienia zastawu lub użytkowania. Generalnie przysługuje ono podmiotowi, który dokonał obciążenia. Aby z prawa głosu wynikającego ze świadectw tymczasowych mógł skorzystać zastawnik lub użytkownik, akcje danej spółki nie mogą być w publicznym obrocie. Zakazu przekazania prawa głosu nie może też zawierać statut spółki. Listę podmiotów posiadających akcje imienne oraz świadectwa tymczasowe, tj. księgę akcyjną, prowadzi zarząd spółki.

Treść dokumentu

Dokument imiennego świadectwa tymczasowego powinien zawierać identyczne informacje, jak dokument akcji. Musi być sporządzony na piśmie i zawierać co najmniej następujące dane: firmę, siedzibę i adres spółki, oznaczenie sądu rejestrowego, i numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru, datę zarejestrowania spółki i wystawienia świadectwa, wartość nominalną, serię, numer i rodzaj danego papieru wartościowego oraz wynikające z niego uprawnienia, wysokość dokonanej wpłaty na akcję, ograniczenia co do rozporządzania walorem, postanowienia statutu o związanych ze świadectwem obowiązkach wobec spółki. Dodatkowo dokument świadectwa tymczasowego, aby był ważny, powinien posiadać pieczęć spółki i podpis zarządu. Na tym jednak nie koniec. Statut spółki może przewidywać dodatkowe wymogi dotyczące świadectwa tymczasowego. Brak wymogów ustawowych i statutowych powoduje nieważność wydanego dokumentu.