Głosowania w Senacie nad ustawą o VAT po raz kolejny pokazały niespójność koalicji rządowej. Senatorowie jedną ręką naprawili to, co wcześniej według rządu popsuli posłowie, drugą jednak dokonali zmian, które idą dokładnie w przeciwnym kierunku niż chciała Rada Ministrów. - Głosowanie w Senacie przebiegło w wielu punktach inaczej niż rząd oczekiwał - stwierdził w piątek Jerzy Hausner. - Oznacza to, że rząd będzie musiał się zastanowić nad wynikami tych głosowań we wtorek i podjąć próbę dokonania ewentualnie pewnych korekt w parlamencie - dodał. Nie chciał jednak zdradzić, w jakich dziedzinach widziałby ewentualne poprawki.

Senat przywrócił 22-proc. VAT na sanki, rowerki dziecięce czy mebelki, jednocześnie zmniejszono do 7% stawkę na takie produkty, jak ubranka dla niemowląt czy buciki dziecięce. Senatorowie postanowili, że wszystkie materiały budowlane będą obłożone 22-proc. VAT, ale całkowicie zwolnił z podatku umowy zlecenia, o dzieło i agencyjne, zawierane z pracodawcą, u którego podatnik jest na etacie lub na inną umowę, przypominającą umowę o pracę. Senat ograniczył też obowiązywanie 7-proc. stawki na materiały przeciwpożarowe wyłącznie dla jednostek straży pożarnej. Przyjęto też poprawkę, że przy zakupie samochodów będzie można odliczyć 50% VAT-u, limit odliczenia ustalono jednak na 5 tys. zł. Być może najbardziej kontrowersyjną nowelizacją jest wprowadzenie 22% VAT na dostęp do internetu dla indywidualnych użytkowników.

Decyzje Senatu nie podobają się także posłom opozycji. Kazimierz Marcinkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości zadeklarował, że jego klub zrobi wszystko, aby ta poprawka została odrzucona przez Sejm. PiS zachęca nawet internautów, aby sami wysyłali do posłów apele w tej sprawie. - Jeśli chodzi o internet, to uważamy, że to poważny błąd - stwierdził Zbigniew Kuźmiuk, szef klubu parlamentarnego PSL. - Zmiany dotyczące samochodów, to być może poprawka jest racjonalna - dodał. Dariusz Grabowski z LPR o wszystkich podwyżkach podatku VAT, przegłosowanych przez senatorów, mówi krótko: absurd i głupota.