Praktyczna teoria marki Instytutu Marki Polskiej

Istotą marki jest to, że jest inna niż wszyscy - wyróżnia się czymś, jest dzięki temu potrzebna, wzbudza tym szacunek i daje się lubić. Marce się wierzy i ufa. Siła marki polega na tym, że potrafi zdobyć oraz utrzymać zaufanie odbiorców. Marki budują zaufanie do siebie, dotrzymując obietnic.

Publikacja: 31.03.2004 12:57

Marka firmy, produktu, organizacji, instytucji, miejsca, regionu, kraju, człowieka to odbicie tego zaufania. W umyśle odbiorcy powstała abstrakcyjna całość, która obejmuje i łączy funkcjonalność danego podmiotu (jakość, użyteczność) z wartościami, jakie ten podmiot w ocenie odbiorcy reprezentuje. Zaufanie owo utożsamia się w głowie odbiorcy z nazwą marki - firmy, produktu, kraju. Droga do zbudowania marki obejmuje zawsze trzy nierozerwalnie powiązane etapy: wizerunek podstawowy, reputacja i autorytet. Dopiero uwieńczeniem tej drogi jest sama marka oraz jej wizerunek - wizerunek marki. Symbolicznie przedstawia to piramida marki IMP.

- Wizerunek podstawowy (początkowy obraz, wyobrażenie, projekcja) to rezultat spontanicznej percepcji, czasami nawet domniemania, odbiorcy. Jest oczywiście subiektywnym odbiciem rzeczywistości, z samej swojej natury niepewnym i często wypaczonym. Staje się desygnatem nazwy marki. Działa tym lepiej, im lepsze ma oparcie w rzeczywistości. Nie wynika z niego nic, poza tym, że można być zauważonym. Najlepszą podstawą każdej marki jest zgodność wizerunku z rzeczywistością - im większa, tym lepiej dla siły marki. Wizerunek podstawowy to początek długiej zwykle drogi ku reputacji.

- Reputacja oznacza utrwaloną, niezmienną renomę, dobre imię, dobrą sławę. Nie należy jej mylić z chwilową dobrą opinią - wysokimi notowaniami, popularnością, sympatią czy modą. Trwająca, potwierdzona przez czas i doświadczenie reputacja prowadzi do autorytetu.

- Autorytet oznacza szczególną, ale w danym kręgu ogólnie uznaną, nie wymagającą dowodów pozycję o statusie arbitra, a w następstwie niekwestionowany wpływ i znaczenie. Autorytet mogą mieć także narody czy państwa. Utrwalony autorytet prowadzi do marki w pełnym sensie tego pojęcia.

- Marka jest synonimem szlachectwa, uwieńczeniem długotrwałego procesu nobilitacji w oczach odbiorców. Marka to coś najlepszego w swojej klasie, najwyższe uznanie, prestiż, autorytet, doskonałość, wzór - ideał w swojej kategorii, czasami bardzo wąskiej i specjalistycznej.

- Marce, kiedy już powstanie, towarzyszy własny wizerunek - wizerunek marki. Jest to odnowiony, przetworzony, ulepszony wizerunek pierwotny lub wizerunek wykreowany od nowa.

Marka to w swojej istocie reputacja i wizerunek.

Instytut Marki Polskiej - niezależny ośrodek badawczo-rozwojowy brandingu narodowego, będący strukturą wykonawczą Fundacji Promocja Polska, założonej przez Krajową Izbę Gospodarczą. Pod egidą KIG oraz ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej Instytut przywraca w Polsce rolę i znaczenie marek, odbudowuje w gospodarce wartość reputacji oraz rangę profesjonalnego i moralnego szlachectwa.

00-074 Warszawa, ul. Trębacka 4, tel.: (0-22) 630-96-03, faks: (0-22) 827-46-73, www.imp.org.pl

Akademia Marek to korporacja skupiająca wybitne firmy i instytucje o uznanej i potwierdzonej w procesie certyfikacji marce, powszechnie szanowane za walory profesjonalne, moralne i intelektualne, łączące sukcesy gospodarcze ze służbą publiczną. Status Założyciela Akademii Marek uzyskuje się drogą nominacji z rąk ministra gospodarki i prezesa Krajowej Izby Gospodarczej.

Akademia Marek to również instytucja badawczo-edukacyjna, której zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie wiedzy o prawach marek, umiejętnościach i sztuce ich budowania i rozwoju, o mechanizmach odnoszenia sukcesów gospodarczych i radzeniu sobie z konkurencją.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego