Reklama

Własne podatki albo śmierć

Prawie cała opozycja zagłosowała za odrzuceniem informacji rządowej, dotyczącej harmonizacji stawek podatkowych w UE. Informacja ta miała zatrzeć wrażenie po niefortunnej wypowiedzi Andrzeja Raczko w kwestii podatków. Posłowie głosując przeciwko stanowisku rządu ostrzegli tym samym nowego ministra, aby nie popełniał błędów poprzednika.

Publikacja: 23.07.2004 08:12

Sejm przyjął w czwartek informację rządu na temat harmonizacji prawa podatkowego w ramach Unii Europejskiej. Za wnioskiem o odrzucenie informacji głosowało 207 posłów, przeciw - 215 (SLD - UP, SdPl, PSL).

Raczko się wycofuje

Powodem przedstawienia informacji była ubiegłotygodniowa wypowiedź byłego szefa resortu finansów po spotkaniu z jego odpowiednikami z Francji i Niemiec. A. Raczko powiedział wówczas, że "rzeczą niepodważalną jest harmonizacja prawa podatkowego". Wypowiedź ta wzbudziła ogromne kontrowersje i została odebrana jako ustępstwo Polski w sprawie wysokości stawek podatkowych. A. Raczko przedstawiając informację zapewnił, że rząd nadal jest przeciwny harmonizacji stawek podatkowych - i to w każdej formie - niezależnie, czy są to "widełki", czy konkretna stawka. - Powinniśmy się za to zastanowić nad harmonizacją przepisów prawa podatkowego - powiedział.

Opozycja ostrzega

nowego ministra

Reklama
Reklama

Zdaniem posłów wystąpienie A. Raczko nie było przekonywające. - Wprawdzie minister powiedział, że teraz rząd nie chce ujednolicać podatków, ale jasno nie zadeklarował, że w przyszłości nie zmieni zdania - powiedział Przemysław Gosiewski, poseł PiS. - Poza tym boimy się, że pod wpływem nacisków Francji i Niemiec znowu rząd zacznie mięknąć - dodał. Zdaniem opozycji, Mirosław Gronicki musi więc wiedzieć, jaką wagę mają jego słowa oraz uczyć się na błędach poprzednika. - To żółta kartka dla rządu i zarazem ostrzeżenie dla nowego ministra - powiedział Adam Szejnfeld, poseł Platformy Obywatelskiej. Posłowie opozycji zadeklarowali, że nie będą przymykać oka na nieopatrzne wypowiedzi ministrów w kwestii harmonizacji podatków w UE. - Własne podatki albo śmierć - tak sparafrazował Jana Rokitę - A. Szejnfeld.

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama