LIST OTWARTY:
Wrocław, 23 września 2004 r.
Szanowny Pan
Jacek Socha
Minister Skarbu Państwa
Aktualizacja: 06.10.2004 08:14 Publikacja: 06.10.2004 08:14
LIST OTWARTY:
Wrocław, 23 września 2004 r.
Szanowny Pan
Jacek Socha
Minister Skarbu Państwa
Szanowny Panie Ministrze,
W ciągu kilku ostatnich dni, ze strony inwestorów indywidualnych napłynęło do Stowarzyszenia wiele sygnałów dotyczących obaw co do konstrukcji oferty sprzedaży akcji spółki PKO BP SA w transzy dla inwestorów indywidualnych. Choć idea lokaty prywatyzacyjnej jest znacznym ułatwieniem w zakupie akcji największego banku w Polsce dla ogółu obywateli, jednak już sama konstrukcja techniczna przeprowadzenia powyższej operacji, w zaproponowany sposób, stoi w sprzeczności z zasadą równego traktowania wszystkich inwestorów.
W momencie ograniczonej puli akcji w transzy objętej lokatą prywatyzacyjną oraz funkcjonowaniu zasady "kto pierwszy ten lepszy" istnieje duże prawdopodobieństwo nadużyć w sposobie przeprowadzenia powyższej operacji. Cały proces upublicznienia tak znaczącej spółki oraz jej dalszej prywatyzacji może ucierpieć na przejrzystości w przypadku, gdy sprzedaż akcji PKO BP SA zostanie zapamiętana przez pryzmat "list społecznych" i nocnych komitetów kolejkowych, towarzyszących kupowaniu akcji w ofercie publicznej.
Dlatego sugerujemy rezygnację z gwarantowania w ramach lokat prywatyzacyjnych braku redukcji, a w zamian rozważenie pomysłu powiększenia transzy inwestorów indywidualnych. Alternatywą dla powyższej propozycji może być zastosowanie dla lokat prywatyzacyjnych mniejszej stopy redukcji niż dla pozostałych zapisów w ramach transzy inwestorów indywidualnych lub zwiększenia liczby darmowych akcji przysługujących za długoterminową inwestycję w akcje PKO BP SA.
W imieniu inwestorów indywidualnych, zainteresowanych zakupem akcji PKO BP SA, zwracam się o przyjęcie przez Ministerstwo Skarbu Państwa zasad, uwzględniających głos środowiska inwestorów indywidualnych, na jakich będziemy mogli nabywać oferowane akcje. Z poważaniem,
Jarosław Dominiak
prezes zarządu
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Listy od inwestorów dotyczące prywatyzacji PKO BP
"...zupełnie irracjonalny pomysł z tą zasadą kto pierwszy ten lepszy, przy prywatyzacji tak znanej i dużej firmy. Szkoda, że znowu tylko nam inwestorom indywidualnym funduje się kupno akcji w nocnych kolejkach i przy użyciu łokci. I robi to minister, który jak mało kto zna się na rynku kapitałowym...".
Marcin Staniszyn, Kielce
"... przecież skoro lokat prywatyzacyjnych wystarczy tylko dla 36 tys. osób, a właśnie tylu jest pracowników banku, to można sobie łatwo wyobrazić, jak to będzie wyglądało w praktyce. Czy znają Państwo powody, dla których minister Socha zdecydował się na tak niefortunny sposób sprzedaży PKO BP...".
Wiktor Pysz, Katowice
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas