GBG zmieni formalnie nazwę na Getin Bank w listopadzie

Górnośląski Bank Gospodarczy SA (GBG) zmieni nazwę na Getin Bank formalnie pod koniec listopada, zapowiedział w środę Leszek Czarnecki, prezes zarządu Getin Banku. Do końca listopada w całej Polsce ma działać już 91 oddziałów nowego banku. "Dostaliśmy zgodę na zmianę nazwy od Komisji Nadzoru Bankowego i rozpoczęliśmy procedurę rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Myślę, że pod koniec listopada formalnie GBG będzie nazywał się już Getin Bank" - powiedział Czarnecki podczas konferencji prasowej.

Publikacja: 13.10.2004 16:58

Czarnecki, zgodnie z prawem bankowym, musiał zrezygnować z funkcji prezesa spółki Getin Holding. Pozostanie jednak na stanowisku przewodniczącego rady nadzorczej holdingu.

Po wynikach finansowych trzeciego kwartału zarząd banku GBG zdecydował o podwyższeniu prognozy rocznego zysku z 40 mln zł do 51,2 mln zł. "Uważam tą prognozę za bardzo konserwatywną" - skomentował prezes.

Czarnecki powiedział, że kończy się właśnie audyt w Banku Przemysłowym, o którego przejęcie się starał. "Data terminu przejęcia banku została wyznaczona na 30 października. Szanse, że nie dojdzie do tej transakcji, oceniam za znikome" - dodał.

GBG posiadał obecnie 49 placówek w całej Polsce.

"Do końca listopada otworzymy kolejnych 15 placówek. Do tej łącznej liczby należy jeszcze dodać 27 oddziałów, które zostaną przejęte po fuzji z Bankiem Przemysłowym" - powiedział Czarnecki.

Dodał, że w nowej strategii rozwoju Getin Banku wpisany jest m. in. rozwój poprzez akwizycje.

"Jesteśmy zainteresowani różnymi instytucjami finansowymi, również bankami. W przyszłym roku zamierzamy mocno wejść w sektor leasingu i, jeśli do tej pory nie uda nam się pozyskać odpowiedniego podmiotu, to będziemy rozwijać tę działalność na bazie obecnego GBG Finanse" - powiedział prezes.

Getin Bank zamierza na bazie GBG rozwijać ofertę produktową w sektorze detalicznym oraz małych i mikro-przedsiębiorstw. "Naszymi klientami strategicznymi pozostają, oczywiście, samorządy terytorialne, z którymi od dawna współpracujemy" - dodał Czarnecki.

Jego zdaniem od konkurencji Getin Bank ma odróżniać nie tylko oferta produktowa, ale przede wszystkim sposób sprzedaży.

"Zamierzamy oferować nasze produktu nie tylko poprzez oddziały, ale także poprzez szeroką sieć pośredników i agentów" - dodał.

Sprzedażą wyłącznie kredytów hipotecznych zajmuje się obecnie Dom Bank, który jest wydzieloną jednostką z GBG.

"Działamy od sierpnia pod własnym szyldem. Będziemy także rozwijać własną sieć sprzedaży. Do końca pierwszego kwartału planujemy, że będzie ich 20 w największych miastach Polski" - powiedział Łukasz Bald, wiceprezes Getin Banku, odpowiedzialny za wdrożenie projektu pod nazwą Dom Bank.

Głównym udziałowcem GBG jest Leszek Czarnecki, który wraz z podmiotami zależnymi posiada 97,3% głosów na walnym zgromadzeniu.

Getin Holding jest głównym udziałowcem spółki Carcade, specjalizującej się w leasingu samochodowym na rynku rosyjskim.

"Działalność nasza w tym kraju rozwija się bardzo dobrze. Roczne obroty firmy osiągną kwotę około 4 mln USD. Mamy tam w tej chwili blisko dwadzieścia oddziałów, a od dwóch miesięcy spółka już jest dochodowa" - dodał.

Czarnecki powiedział także, że Getin nadal rozgląda się za możliwością zainwestowania w mały bank w Rosji.

"Po ewentualnej transakcji chcielibyśmy przekształcić taki bank w bank samochodowy, który by działał poprzez sieć Carcade" - powiedział prezes. (ISB)

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28