Tematy związane z rynkiem kapitałowym cieszą się coraz większą popularnością, na co niebagatelny wpływ ma organizowana przez PARKIET Internetowa Gra Giełdowa dla Studentów. Celem pomysłodawców Dni Giełdy, było przybliżenie studentom praktycznych aspektów funkcjonowania rynku kapitałowego.
Rozwój GPW
W panelu otwierającym Dni Giełdy udział wzięli wiceminister resortu skarbu Dariusz Witkowski, zastępca przewodniczącego KPWiG Witold Pochmara, prezes GPW Wiesław Rozłucki, kierownik Katedry Rynków Kapitałowych SGH prof. Mieczysław Puławski oraz prezes Advanced Financial Services Maciej Jachimczyk.
Jak efektywnie wykorzystać szanse stojące przed warszawską giełdą? Zdaniem ministra Witkowskiego, rola MSP w dużej mierze powinna polegać między innymi na dostarczaniu rynkowi nowych ofert. W tym celu resort planuje przez pierwsze sześć miesięcy 2005 roku wprowadzać na GPW nowe, interesujące spółki, które powinny cechować się wysoką płynnością. Minister podkreślił również, iż resort nie planuje w przyszłości konstruowania ofert faworyzujących inwestorów indywidualnych w taki sposób, jak to miało miejsce w przypadku prywatyzacji PKO BP. Stanowisko KPWiG zaprezentował Witold Pochmara, którego zdaniem Polska, wchodząc do UE, miała poprawnie skonstruowaną strukturę prawną rynku kapitałowego. Zapewnił, że Polska jest gotowa do tego, aby na bieżąco dostosowywać się do dyrektyw płynących z Brukseli. Prezes Rozłucki podkreślił wciąż niewystarczającą kapitalizację GPW oraz zbyt niską relację tej wartości w stosunku do PKB. Zwrócił jednak uwagę, że warszawska giełda znów staje się rynkiem, który wzbudza zainteresowanie inwestorów zagranicznych, głównie z Londynu. Podkreślił także, że pod względem liczby debiutów staliśmy się liderem w regionie, co zdecydowanie umacnia naszą pozycję w ewentualnych negocjacjach dotyczących aliansów. Zdaniem prezesa Jachimczyka, GPW ma szansę stać się rynkiem przyciągającym zagranicznych emitentów. Prezes AFS wskazał jednak również na zagrożenie - że to polskie spółki mogą poszukiwać kapitału za granicą, głównie na niskokosztowych rynkach równoległych.
Praca na rynku finansowym