Grupa Hutmenu szuka oszczędności

Optymalizacja zatrudnienia, specjalizacja produkcji i wprowadzenie jednolitego systemu informatycznego to główne zadania zarządu spółki

Publikacja: 29.05.2006 10:53

Na wniosek Impexmetalu (za pośrednictwem Boryszewa jest kontrolowany przez Romana Karkosika) WZA Hutmenu ogłosiło przerwę w obradach do 13 czerwca. W porządku obrad, poza uchwałami dotyczącymi zatwierdzenia sprawozdań i udzielenia absolutorium władzom, przewidziano zmiany w radzie nadzorczej. Ta wybierze zarząd na nową kadencję. Impexmetal posiada 66 proc. akcji Hutmenu, do WZA, które rozpoczęło obrady 18 maja, nie podjął decyzji w sprawie zmian w radzie. Stąd przerwa. - Liczebność rady nadzorczej i jej skład osobowy nie zostały jeszcze ustalone - przyznaje Piotr Łagowski, członek zarządu Impexmetalu.

Sprzedaż akcji

W ostatnich tygodniach Roman Karkosik pozbywał się walorów Hutmenu w transakcjach pakietowych. Łącznie sprzedał pond 420 tys. papierów (około 5 proc.). Dlaczego? - Sprzedaż akcji wynikała z przepisów nowego prawa o publicznym obrocie. Po tym, jak Boryszew stał się podmiotem zależnym od Romana Karkosika, jego całkowity udział bezpośredni i pośredni w Hutmenie musiał zostać zmniejszony do 66 proc. - twierdzi Piotr Łagowski.

Restrukturyzacja kosztów

Od dłuższego czasu trwa restrukturyzacja grupy kapitałowej Hutmenu. Zarząd i rada nadzorcza na bieżąco analizują i wprowadzają kolejne zmiany w działalności spółki matki oraz Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice" i Walcowni Metali "Dziedzice". Wszystkie trzy podmioty mają podobny profil działalności i wielkość produkcji. W efekcie czasami konkurują między sobą, dlatego m.in. władze Hutmenu chcą zwiększyć ich specjalizację. Najważniejszym celem są jednak oszczędności. - Restrukturyzujemy koszty poprzez optymalizację zatrudnienia, specjalizację produkcji oraz wprowadzanie wspólnej platformy informacyjnej, której najważniejszym elementem jest jednolity system informatyczny - informuje Mieczysław Wicherski, kierownik biura zarządu Hutmenu.

Harmonogram prac

Sprawami handlowymi w grupie zajmuje się wyłącznie Hutmen. Spółka kończy prace nad wdrażaniem systemu informatycznego. Już dokonała podziału produkcji niektórych wyrobów. Dla przykładu, rury miedziane wykonuje obecnie wyłącznie Hutmen, a niektóre asortymenty prętów i rur z mosiądzu Dziedzice. - Do końca roku będą gotowe analizy dotyczące kosztów, jakie ponosimy przy produkcji poszczególnych wyrobów. Dopiero na tej podstawie mogą zapaść dalsze decyzje dotyczące specjalizacji - zauważa M. Wicherski.

Gospodarka
Estonia i Polska technologicznymi liderami naszego regionu
Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku