AXA atakuje - kupuje Winterthura

Drugi w Europie, a największy we Francji ubezpieczyciel - AXA - chce zwiększyć swoją obecność w Europie i Azji. Dlatego zdecydował się kupić szwajcarskiego Winterthura za 7,9 miliarda euro

Publikacja: 16.06.2006 08:49

Jego właściciel Credit Suisse już od dłuższego czasu poszukiwał kupca, bo firma osiągała słabe wyniki, a w 2002 r. - po podwyższeniu kapitału - odnotowała rekordową stratę. Prezes Credit Suisse Oswald Gruebel wcześniej rozważał możliwość sprzedaży akcji Winterthur w ofercie publicznej, ale ostatecznie uznał, że lepszym posunięciem będzie pozyskanie dla niej inwestora branżowego. - Wreszcie ta saga się kończy - skomentował transakcję Dieter Buchholz, zarządzający funduszem z BNP Paribas Private Bank w Zurychu. W portfelu inwestycyjnym ma też akcje Credit Suisse. Buchholz uważa, że cena za Winterthur jest dobra. Firma ta pozyska silnego partnera, a Credit Suisse będzie mógł skoncentrować się na swoim głównym biznesie.

Większe korzyści z bankowości

Gruebel w grudniu ubiegłego roku zapowiadał, że pieniądze ze sprzedaży Winterthura zainwestuje w bardziej dochodowe przedsięwzięcia. W grudniu firma ta miała zwrot na kapitale (ROE) 15 proc., a w działalności bankowej Credit Suisse wskaźnik ten osiągnął 27,4 proc.

Właśnie ten segment będzie rozwijany. Możliwy jest zakup niedużego banku inwestycyjnego, natomiast nie przewiduje się dużej "zmieniającej firmę" akwizycji.

Sprzedaż Winterthura oznacza odwrót od strategii Lukasa Muehlmanna, poprzedniego dyrektora generalnego, który kupił tą firmę w 1997 r., aby zwiększyć zyski dzięki sprzedaży usług bankowych i polis w "jednym okienku". Obecnie Credit Suisse jest kolejną po Citigroup grupą finansową rezygnującą z łączenia tych sfer działalności.

Miliony nowych klientów

Dzięki tej transakcji Axa zyska 13 milionów klientów w 17 krajach, będzie drugą po Zurich Financial firmą ubezpieczeniową w Szwajcarii, i taką samą pozycję zajmie w Hiszpanii. Prezes Henri de Castries dąży też do wzmocnienia AXA na rynku brytyjskim i w Europie Środkowowschodniej. Winterthur w ubiegłym roku 37 proc. przychodów uzyskiwał w Szwajcarii, a 20 proc. w Niemczech. Z działalności poza Europą miał 12 proc. Jest współwłaścicielem chińskiej spółki Taikang Life Insurance, w której ma 15,6 proc. udziałów. Winterthur to nie tylko ubezpieczenia, ale także zarządzanie aktywami. Klienci powierzyli tej firmie 100 miliardów euro.

W latach 2002-2004 szwajcarska firma sprzedała 15 jednostek biznesowych, w tym pięć ze stratą przed opodatkowaniem. Dzięki temu i poprawie sytuacji na rynkach akcji w 2003 r. odzyskała rentowność. Pierwszy kwartał tego roku zakończyła 505 milionami franków zysku brutto. Cena, jaką zapłaci AXA, to 11,6-krotność ubiegłorocznego zysku netto. Transakcja zostanie zrealizowana do końca roku.

De Castries liczy, że począwszy od przyszłego roku na kosztach zaoszczędzi 280 mln euro, ale wcześniej AXA będzie musiała sfinansować reorganizację, która pochłonie 520 mln euro. Jej akcje na wieść o kupnie Winterthura taniały, bo planowane jest podwyższenie kapitału o 4,1 mld euro. Bank inwestycyjny Bear Stearns utrzymał rekomendacje "lepiej niż rynek", ale w nocie do inwestorów napisał, że do zakupu Winterthura trzeba podchodzić ostrożnie, bo rynek ma słaby potencjał wzrostu. Agencja ratingowa Standard&Poor?s obniżyła perspektywę AXA z pozytywnej do stabilnej, bo czyni tak zwykle, kiedy mocna firma łączy się ze słabszą.

Bloomberg, latribune. fr, cerclefinance.com

Obecni

w Polsce

Winterthur jest na polskim rynku od 1998 r. Ma dwie spółki

ubezpieczeniowe i towarzystwo

emerytalne. W I kwartale 2006 r.

Winterthur OFE zdobyło 20 tys.

klientów i miało ich łącznie 485 tys. W zarządzaniu jest 3,8 mld zł.

Zysk towarzystwa życiowego wzrósł o 76 proc., do ponad 3 mln zł.

AXA jest obecna poprzez spółkę Inter Partner Assistance Polska. Podczas prywatyzacji PZU była jednym z faworytów, ale przegrała z Eureko. W staraniach o Wartę została

zdystansowana przez belgijską grupę KBC. - AXA to silny i groźny

konkurent - uważa Stanisław

Wilczyński, analityk rynku ubezpieczeniowego. - Może zdynamizować rynek i zmobilizować rywali.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego