Ponad 685 mln euro z funduszy unijnych będzie rocznie przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorców w latach 2007-2013. Firmy będą mogły starać się o dotacje z 16 regionalnych programów operacyjnych oraz z krajowego programu wsparcia przedsiębiorczości.

Według zaprezentowanych wczoraj przez resort rozwoju regionalnego danych, regiony (oprócz woj. łódzkiego i świętokrzyskiego, które nie przedstawiły jeszcze planów finansowych) - z prawie 16 mld euro, które dostaną w latach 2007-2013 z Unii Europejskiej - na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorczości postanowiły przeznaczyć ponad 3,5 mld euro. Jak przyznaje Władysław Ortyl, wiceminister rozwoju regionalnego, to mniej, niż chciało ministerstwo. Sugerowało samorządom, by na wsparcie gospodarki trafiło 40 proc. unijnej alokacji. - Cieszy to, że część regionów poważnie podeszła do wsparcia gospodarki - mówi. Według niego, już w przyszłym tygodniu pierwsze regionalne programy operacyjne mogą być przedmiotem obrad rządu.

Pieniądze z programów regionalnych będą przeznaczone na "zwykłe" inwestycje. Natomiast projekty o charakterze innowacyjnym (zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym) mają być finansowane z programu centralnego. Będą w nim do wzięcia cztery miliardy euro. Jak podkreśla Andrzej Kaczmarek, wiceminister gospodarki, celem tego programu będzie wprowadzenie Polski do 2013 roku do grupy państw, których gospodarki są oparte na wiedzy. - Nie jest to puste sformułowanie, tylko spełnienie wytycznych OECD. Chodzi m.in. o zwiększenie do 15 proc. liczby zatrudnionych w branży nowych technologii i w sektorze nauki - tłumaczy. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pieniądze od stycznia przyszłego roku.