Koncern wyłoży ok. 5 mld jenów, czyli prawie 43 mln dolarów, na fabrykę dużych telewizorów ciekłokrystalicznych z co najmniej 32-calowymi ekranami. Nowy zakład ma ruszyć w połowie przyszłego roku. Do 2009 roku jego moce produkcyjne mają sięgnąć nawet 2 mln telewizorów rocznie. Pracę w polskim zakładzie znajdzie ok. tysiąca osób.
"Rzeczpospolita" poinformowała, że informacje podane przez "Nihon Keizai Shimbun" potwierdziły gazecie dwie osoby zbliżone do negocjujących. Fabryka powstanie najprawdopodobniej w podwrocławskich Kobierzycach, gdzie swój zakład modułów do telewizorów LCD buduje LG Philips.
Komentarza odmówił Wojciech Szelągowski, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych odpowiedzialny za negocjacje z inwestorami. - Jestem od kilku dni za granicą i nie wiem, na jakim etapie jest obecnie ten projekt - powiedział "Rz".
Zgodnie z prognozami w ciągu najbliższych kilku lat liczba sprzedawanych w Europie paneli LCD zwiększy się parokrotnie. W 2010 roku może przekroczyć 30 mln sztuk (obecnie ponad 8,5 mln sztuk rocznie). Swoje zakłady w Polsce już mają lub budują m.in. LG Electronics, LG Philips, Sharp, Orion czy Jabil. Ich przedsięwzięcia mają wartość kilkuset milionów euro. (ISB)