Na koniec grudnia zgromadziły łącznie nieco ponad 600 mln zł, co stanowiło około 0,6 proc. aktywów wszystkich krajowych funduszy. Działają od niedawna, od końca 2005 r., trudno więc oczekiwać, żeby szturmem zdobywały rynek. Zwłaszcza że warszawska giełda nie sprzyja inwestycjom w alternatywne aktywa. Niektórzy twierdzą, że niedługo się to zmieni. Zarządzający oczekują co prawda, że zwrot z inwestycji w polskie spółki sięgnie 10-20 proc., ale są i tacy, którzy ostrzegają: w tym roku można na akcjach stracić.
Fundusze hedgingowe to propozycja dla inwestorów, którzy chcą uniezależnić swoje aktywa od koniunktury na giełdzie. Oznacza to możliwość zarabiania, gdy rynek dołuje, ale też nie wyklucza strat albo niższych zysków w okresie hossy. Przykład - Superfund Quadriga AG w 2005 r. przyniósł 3,3-proc. stratę, podczas gdy polskie fundusze akcji dawały 60-proc. zwroty. Natomiast w ubiegłym roku zarobił 10,47 proc.
Hedgingowe ABC
Od wyników tego funduszu zależą stopy zwrotu polskich funduszy Superfund A, Superfund B i Sueprfund C. Za wpłacone do nich pieniądze kupowane są jednostki subfunduszy Superfund Quadriga AG, które cechuje różny poziom ryzyka. I tak najbardziej bezpieczny - Superfund A może przeznaczyć całość aktywów na zakup tytułów uczestnictwa Quardiga A, ale też do 20 proc. zebranych środków ma prawo zainwestować w jednostki Quadriga B i C. Analogicznie jest w przypadku Sueprfund B i Superfund C. W jaki sposób z kolei lokują pieniądze klientów austriackie fundusze? Kontrakty terminowe i opcje mogą stanowić do 60 proc. aktywów Quadriga A. Co najmniej 40 proc. portfela muszą zajmować bezpieczne lokaty typu papiery dłużne i instrumenty rynku pieniężnego. Strategia Quadriga B zakłada wyższy - 65-proc. udział agresywnej części w portfelu, a w przypadku Quadriga C - kontrakty i opcje mogą sięgać 70 proc. aktywów.
Tyle teoria. Jak jest w praktyce? Udział instrumentów dłużnych znacznie przekracza zaangażowanie funduszu na rynku kontraktów, sięgając średnio 70 proc. aktywów. Najlepiej różnice między trzema strategiami funduszy Superfund oddaje wysokość oczekiwanej średniorocznej stopy zwrotu. I tak w strategii A jest to 20-25 proc,. w B - 25-35 proc., a w C - powyżej 35 proc.