Wzrost PKB w ostatnich trzech miesiącach ub.r. wyniósł 6,5 proc. - taka jest średnia szacunków analityków bankowych ankietowanych przez "Parkiet". Janusz Witkowski, wiceprezes GUS, powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że dynamika PKB w IV kwartale ub.r. znacznie przekroczyła 6 proc. Zdaniem niektórych ekonomistów, wzrost mógł sięgnąć nawet 6,7 proc.
Z prognoz banków wynika, że koniec ub.r. był okresem bardzo szybkiego wzrostu inwestycji. Najwięksi optymiści dynamikę nakładów brutto na środki trwałe szacują na 25-26 proc. w skali roku. Duży wzrost jest po części związany z oddawaniem do użytku dużych projektów współfinansowanych z funduszy unijnych.
Dane na temat wzrostu gospodarczego w końcu ub.r. Główny Urząd Statystyczny poda w piątek. Dzień wcześniej zostaną opublikowane dane o kondycji przemysłu w lutym - wskaźnik menedżerów logistyki. Zdaniem ankietowanych przez nas analityków, należy spodziewać się wzrostu o 0,3 punktu, do 54,1 punktu.
We wtorek i w środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Żaden z ankietowanych przez nas analityków nie spodziewa się zmiany stóp procentowych na lutowym posiedzeniu RPP. Zdaniem dużej części specjalistów, wielkimi krokami zbliża się jednak moment podwyżki stóp. Możliwe, że rada zdecyduje się na zacieśnienie polityki pieniężnej w kwietniu.
- Oczekiwania podwyżek stóp procentowych będą jeszcze rosły. W tym roku RPP podniesie stopy o 25-50 punktów bazowych. Pierwsza podwyżka nastąpi w ciągu trzech najbliższych miesięcy - ocenia Radosław Bodys, ekonomista Merrill Lynch.