Wskaźnik menedżerów logistyki (PMI), obrazujący koniunkturę w przemyśle, wyniósł w lutym 52,7 punktu - informuje firma NTC Economics. Jeśli indeks jest powyżej 50 punktów, wskazuje na poprawę sytuacji.

Ekonomiści spodziewali się niewielkiego wzrostu PMI, tymczasem mieliśmy do czynienia ze spadkiem o 1,1 punktu. Autorzy raportu zwracają uwagę, że obliczany przez nich indeks koniunktury znalazł się w lutym na najniższym poziomie od jedenastu miesięcy. Może to wskazywać na spowolnienie wzrostu produkcji w przemyśle.

Jeszcze w styczniu wyrównana sezonowo dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wynosiła 15,5 proc., a analitycy oceniali, że w I kwartale wzrost gospodarczy może wynieść 7 proc.

Jak wynika z badania NTC (powstaje ono na podstawie ankiet wśród przedstawicieli ok. 300 firm), w lutym doszło do zmniejszenia dynamiki napływu nowych zamówień i wyraźnie osłabło tempo tworzenia nowych miejsc pracy. Spadła presja na wzrost kosztów produkcji, za to przyspieszył wzrost cen wyrobów gotowych.

- Słabsze wyniki PMI w lutym nie zmienią solidnego trendu wzrostowego. Zamówienia eksportowe wskazują na ciągły wzrost eksportu, a niski poziom zapasów wyrobów gotowych również wspiera ogólnie pozytywne tendencje w przemyśle - uspokaja Zsolt Papp, ekonomista ABN Amro.