Małe i średnie firmy odcinają kupony od tego, że gospodarka ma się dobrze. Nie bardzo starają się budować swoją pozycję na przyszłość - uważa Henryka Bochniarz, szefowa PKPP Lewiatan. Dodaje, że skłonność przedsiębiorstw do inwestowania maleje, za to rośnie tendencja do wychodzenia z rynków eksportowych.
Lewiatan opublikował wyniki badania konkurencyjności sektora MSP w 2007 roku. Pokazują one, że ubiegły rok był dla małych i średnich przedsiębiorców udany. Prawie połowa z nich zwiększyła swoje przychody ze sprzedaży i zyski. Z niecałych 14 do prawie 18 proc. wzrósł odsetek firm deklarujących, że ich udziały w rynku wzrosły. Tylko 5,3 proc. respondentów stwierdziło, że ich udziały w rynku spadły.
Z najnowszej edycji raportu Lewiatana na temat małych i średnich przedsiębiorstw wynika również, że w porównaniu z poprzednim rokiem bardzo (o ponad 55 proc.) spadł odsetek przedsiębiorstw, które zwiększały sprzedaż na eksport. Z niecałych 75 do ponad 82 proc. wzrósł za to odsetek MSP, które w 2006 roku zadeklarowały, że nie zajmują się eksportem. - Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w tym, że rośnie chłonność rynku krajowego - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert ekonomiczny Lewiatana.
Zauważa ona, że w Polsce zniknęła obserwowana wcześniej bariera popytowa, za to pojawiają się bariery podażowe. Chodzi nie tylko o trudności z pozyskaniem nowych pracowników, ale też wykorzystanie mocy produkcyjnych przemysłu na poziomie ok. 85 proc. - Zadziwiające jest, że chociaż otoczenie gospodarcze aż prosi, aby inwestować, odsetek firm notujących wzrost nakładów na majątek trwały maleje - podkreśla Starczewska-Krzysztoszek. - Teraz mamy już do czynienia z sytuacją, w której prawie 70 proc. firm biorących udział w naszym badaniu wykazuje zdolność kredytową, a nie sięga po zewnętrzne źródła finansowania - dodaje. Oznacza to, że firmy te nie wiedzą, po co miałyby inwestować np. w nowe technologie czy badania. Wypracowywane zyski przeznaczają częściej niż w poprzednich latach na dywidendy lub spłatę zobowiązań. Efekt jest taki, że ponad 60 proc. przebadanych małych i średnich firm zadeklarowało w tym roku, że nie ma żadnego zadłużenia.
"Konkurencyjność sektora MSP 2007" to badanie zrealizowane na zlecenie PKPP przez CBOS na reprezentatywnej próbie 1093 aktywnych prywatnych firm. Badania prowadzono od połowy lipca do początku września tego roku.