Przychody firm spadły, według naszych szacunków, o 200 mln zł – łącznie do ok. 3,5 mld zł. Zatrudnienie obniżyło się o ok. 5 proc. (o 760 osób). Kryzys nie zatrzymał jednak inwestycji.
– W Bełchatowie we wrześniu pierwsze tony węgla z nowej odkrywki Szczerców trafiły do PGE Elektrowni Bełchatów. W Turowie w marcu 2009 r. rozpoczęła pracę kluczowa dla kopalni zwałowarka. Kopalnia Konin zacieśnia współpracę z Eneą w sprawie nowego złoża Gubin-Brody, a kopalnia Adamów otrzymała w sierpniu koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża Grochowy-Siąszyce – podsumowuje ubiegły rok Zbigniew Holinka, dyrektor biura zarządu PPWB.
Nowe odkrywki to priorytet. Udostępnione skończą się za 40 lat, a węgla brunatnego nie da się importować. Tyle że protesty społeczne, np. w okolicach Legnicy, gdzie jest największe w Europie złoże (do 40 mld ton), powodują, że rząd nie podejmuje decyzji o inwestycji w nową kopalnię i elektrownię.
– Zgodnie z polityką energetyczną Polski węgiel brunatny w 2030 r. ma pokrywać 21 proc. zapotrzebowania na energię. Nie będzie to możliwe bez inwestycji pod Legnicą – mówi Stanisław Żuk, prezes PGE Kopalnia Turów. Pytany, czy jego zakład odczuł korzyści z dokapitalizowania PGE, powiedział, że liczy na to, że jeśli będzie decyzja o budowie bloku w PGE Elektrownia Turów, to środki na to pochodzić będą z giełdy. A nowy blok to też większe zapotrzebowanie na węgiel.
Ministerstwo Skarbu chce sprzedać 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin z pakietami 85-proc. akcji kopalń węgla brunatnego Adamów i Konin (jedyny dostawca węgla dla ZE PAK). Do badania ksiąg dopuszczono Eneę, Rafako (od 19 kwietnia), CEZ i RPG Partners (obie od 10 maja) oraz spółkę Zdenka Bakali, głównego akcjonariusza koncernu wydobywczego NWR. Prawdopodobnie do 30 czerwca zainteresowani przejęciem spółek od MSP będą musieli złożyć oferty wiążące.