Popieram zmianę dotychczasowego podejścia. Dotychczasowy system weryfikacji kompetencji oparty na egzaminach ma szereg wad. Po pierwsze, egzamin bada tylko teoretyczne kompetencje, natomiast dla jakości działania firmy inwestycyjnej najważniejsze są rzeczywiste kompetencje pracowników, a nie dobry wynik na egzaminie. Po drugie, w pełni rzetelna i wszechstronna weryfikacja wiedzy i kompetencji może nastąpić w pracy na rynku kapitałowym. Po trzecie, egzamin nie bada, bo nie może, tak podstawowych umiejętności i cech, jak cechy osobowościowe, stosunek do etyki zawodowej, do korzystania z zaufania klientów i innych wartości wymagających najwyższej ochrony na rynku finansowym.
Oczywiście powstaje pytanie, czy nie należałoby pozostawić systemu egzaminacyjnego mimo tego, że moim zdaniem bezdyskusyjnie nie jest on żadnym sensowym i miarodajnym systemem dopuszczania do zawodu? Otóż nie, ponieważ system ten wytwarza bardzo niedobre przekonanie, że maklerem z pełnią wymaganych umiejętności i kwalifikacji – nie tylko w zakresie znajomości regulacji czy innej „książkowej” wiedzy – jest ktoś, kto zdał egzamin. W sensie wyższych wymagań, jakie stawiam przed osobami wykonującymi zawody oparte na społecznym zaufaniu, nie jest dla mnie prawnikiem ktoś, kto zaledwie skończył studia prawnicze, i nie jest dla mnie doradcą inwestycyjnym ktoś, kto nie poparł swego certyfikatu praktyką rynkową.
Inicjatywa KNF jest zatem inicjatywą bardzo dobrą, bo właściwie lokuje odpowiedzialność za dopuszczanie ludzi do wykonywania zawodu maklera – jednoznacznie w zarządzających domem maklerskim. Kwestią zasadniczej wagi staje się przy takim rozwiązaniu odpowiednie przygotowanie kadr i monitorowanie ich jakości. Nie należy bowiem rozumieć mojego głosu opowiadającego się za zniesieniem egzaminów jako głosu za wolnoamerykanką, jeśli chodzi o dobór kadr do zawodu.
Przeciwnie, środowisko firm inwestycyjnych powinno jak najszybciej stworzyć i wdrożyć system nieformalnego kwalifikowania do zawodu i doskonalenia zawodowego, wielokrotnie bardziej wartościowy niż system oparty na jednym egzaminie. System taki właśnie powstaje, pod parasolem Instytutu Rynku Kapitałowego-WSE Research, wspólnego przedsięwzięcia GPW i Izby Domów Maklerskich.
[ramka]