W biznesowej symulacji Global Management Challenge, spółkami zarządzają zespoły profesjonalistów z całej Polski. Program jest prowadzony w formie konkursu, którego wyniki ocenianie są na wirtualnej giełdzie.
Global Management Challenge to największa na świecie symulacja biznesowa, która odzwierciedla interakcje zachodzące pomiędzy konkurującymi spółkami. W zarządach tych spółek, zasiadają studenci, słuchacze MBA, specjaliści, analitycy, menedżerowie. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, które zdobywają w symulacji spoglądają po udziale w GMC na biznes z szerszej perspektywy. Praca w wirtualnym zarządzie uczy przede wszystkim, na czym polega skuteczne zarządzanie strategiczne, ale rozwija również umiejętności efektywnej współpracy w zespole.
Uczestnicy symulacji kierują się nie tylko posiadaną wiedza, ale właśnie tzw. wyczuciem rynku. Prognozując zachowania konsumentów opracowują założenia polityki cenowej. Decyzje o wydatkach na kapitał ludzki podejmują na podstawie danych rynkowych i badaniu satysfakcji swoich pracowników. Poważniejsze zmiany w strategii, poprzedzają kalkulacją ryzyka i przygotują możliwe do „zagrania” przez konkurencyjne spółki scenariusze.
Symulacja GMC jest, co roku, organizowana w formie konkursów on-line równolegle w 32 państwach. Polskie edycje programu gromadzą w każdej edycji 2000 osób, samych „absolwentów” już ponad 15 000, a wśród nich pracownicy m.in. takich firm jak: Deloitte, Bank BPH, Telekomunikacja Polska, Carlsberg, Cemex, Elektrociepłownie Wybrzeże, PZU, Philip Morris Polska, MARS, WARTA Glass i wielu innych.
„Najważniejsza będzie zdolność szybkiej analizy sytuacji rynkowej i reakcja na niespodziewane zachowania konkurencji. Celem będzie poprawienie efektywności całej organizacji poprzez poprawę wyników poszczególnych działów. Wyzwań będzie bardzo wiele, ostra konkurencja, niepewni dostawcy, mało efektywne kanały dystrybucji – to może stanowić przeszkodę, ale też i początek nowego planu strategicznego.– uprzedza przed nadchodzącą XI polską edycją konkursu Paulina Mazur, Organizator z firmy BIGRAM. „Najbardziej uczestnikom GMC zawsze podoba się fakt, że mogą pozwolić sobie na ryzyko przy podejmowaniu decyzji, testują swoje pomysły na sukces, ale nigdy nie tracą prawdziwych pieniędzy. To praktyczna, ale i bezpieczna nauka zarządzania.”