Regulatory dopływu powietrza do spalania znajdują się na przedniej ściance wkładów i kaset kominkowych i służą do sterowania ich mocą grzewczą, a tym samym prędkością spalania drewna. Warto wybierać takie modele wkładów i kaset kominkowych, w których wszystkie uchwyty wykonano z materiałów nienagrzewających się lub wyposażono w tzw. zimne rączki, umożliwiające regulację podczas użytkowania kominka bez niebezpieczeństwa poparzenia.
Dystrybutor gorącego powietrza - jest to płaszcz z blachy, otaczający korpus wkładu lub kasety kominkowej. W jego górnej części znajdują się króćce wylotowe, do których podłączane są przewody rozprowadzające ogrzane powietrze. Takie dystrybutory mogą być w wyposażeniu seryjnym i stanowić jedną całość z wkładem bądź kasetą lub mogą być dostępne jako element dodatkowy, który trzeba dokupić.
Obudowa kominka
Ostateczny wygląd naszemu kominkowi nadaje oczywiście obudowa. Jej charakter zależy, m. in., od usytuowania kominka i sposobu, w jaki podłączony jest do przewodu kominowego.
Kominek powinien być dopasowany do ogólnego wystroju wnętrza, trudno sobie wyobrazić, np., taki w stylu rustykalnym postawiony w nowoczesnym domu. Choć tak naprawdę, ostatecznie to kwestia gustu.
Bezdyskusyjne jest jednak to, że obudowa kominka powinna mieć dobrą izolację termiczną, a materiały użyte do jej wykonania muszą być niepalne. Powszechnie stosowane są: cegła klinkierowa, kamień naturalny, granit, marmur, piaskowiec oraz płyta kartonowo-gipsowa o podwyższonej odporności ogniowej. Renesans przeżywają także kafle, stosowane w piecach.
Wkłady kominkowe na drewno
Wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania to sprawdzone rozwiązanie zapewniające jednocześnie piękno naturalnego ognia, jak i ekonomiczne i wydajne ogrzewanie.
Dla większości z nas funkcja grzewcza kominka jest podstawowa i podporządkowany jest jej cały projekt. Tradycyjną metodą wykorzystania ciepła z kominka jest dystrybucja ogrzanego przez kominek powietrza po całym domu. Może się ona odbywać na zasadzie grawitacyjnej bądź wymuszonej. Nowym rozwiązaniem są wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. W tym przypadku palenisko nagrzewa nie otaczające je powietrze, lecz wodę znajdującą się w przestrzeni między podwójną obudową wkładu. Taki kominek może być podłączony do istniejącego już systemu centralnego ogrzewania, stanowiąc dodatkowe źródło energii.
Rozprowadzanie ciepłego powietrza?
Zasada odzyskiwania gorącego powietrza polega na pobraniu z obudowy kominka ciepłego powietrza, a następnie rozprowadzeniu go do wybranych pomieszczeń mieszkalnych. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, poza tym redukuje naturalny efekt warstwowania temperatury pomiędzy podłogą a sufitem, przez co poprawia samopoczucie mieszkańców.
Turbina wentylacyjna, umieszczona na poddaszu, przy danej temperaturze zasysa gorące powietrze, następnie wdmuchuje je do instalacji przewodów wentylacyjnych, aż do anemostatów umieszczonych na poziomie sufitu. W zależności od wybranego rozwiązania, tj.: kubatury pomieszczeń przeznaczonych do ogrzania, mocy turbiny wentylacyjnej, zastosowania filtru, długości oraz złożoności instalacji, ciepłe powietrze rozprowadzone może być do 2-6 pomieszczeń.
Jakie urządzenie wybrać?
Decyzja powinna zależeć przede wszystkim od przeznaczenia kominka.
Do dekoracji warto wybrać wkład, który dobrze eksponuje ogień, a więc z szybami pryzmatycznymi lub wygiętymi (panoramicznymi). Uroku z pewnością doda też kominkowi starannie dobrany wzór na tylnej ścianie korpusu. Do wnętrz urządzonych nowocześnie można też dobrać kominek o współczesnym wzornictwie.
Do ogrzewania należy wybierać wkład przede wszystkim solidny, to znaczy szczelny i zrobiony z dobrych, trwałych materiałów. Powinien mieć komorę wtórnego spalania (takie wkłady z tej samej ilości drewna uzyskują więcej ciepła).
Drewno kominkowe
W dobrym piecu dobrze pali się każde drewno. Do otwartych kominków jednak nie każde drewno się nadaje.
Wytwarzające się wewnątrz palonego drewna drzew iglastych gazy mają trudności z wydostaniem się na zewnątrz. Z tej przyczyny w gorącym polanie może powstać wysokie ciśnienie, które uwalnia się następnie w postaci mniejszych lub większych eksplozji. Rozżarzone cząstki drewna mogą być przy tym wyrzucane na odległość nawet do kilku metrów. Grad iskier może być niebezpieczny dla dywanów, mebli oraz siedzących przy kominku osób i ich odzieży.
Kto jednak nie chce zrezygnować z efektów powstających przy paleniu drewna drzew iglastych, powinien odgrodzić palenisko kominka od otoczenia za pomocą odpowiedniej szyby lub kratki ochronnej. Drewno świerkowe i jodłowe pozostawia mniej sadzy, niż drewno sosnowe.
Drewno drzew liściastych pozwala przy spalaniu na łatwiejsze wydostawanie się gazów. Z tej przyczyny rzadziej ma tutaj miejsce trzaskanie i emisja iskier. Trzaskający od czasu do czasu, dostarczający wiele ciepła kominek może być opalany drewnem dębu, jesionu lub robinii (pseudoakacji).
Najspokojniej pali się drewno buku, drzew owocowych, klonu i brzozy. Im gorętszy jest płomień, tym szybciej wytwarza się w drewnie gaz. Jeżeli gaz ten nie zdoła się dostatecznie szybko uwolnić, grad iskier powstaje również podczas spalania drewna drzew liściastych.
Ze względu na białą korę ulubionym drewnem kominkowym jest brzoza. Jednak inne gatunki drewna równie dobrze nadają się do tego celu.
Najlepiej zaopatrzyć się w kilka gatunków drewna. Przykładowa kolekcja może wyglądać następująco: brzoza, ze względu na ładną korę, buk (lub klon, względnie drewno drzew owocowych), ze względu na ciepło, jesion lub dąb, dla trzaskających płomieni.
Fot. Rafał Guz/Fotorzepa, Piotr Kowalczyk(2)/Fotorzepa, archiwum
Kominek
czy koza?
Naprawdę dobry kominek to spory wydatek - za sam wkład renomowanej firmy trzeba zapłacić około 2500 zł, a do tego należy dodać koszty obudowy. Tym, których nie stać na taką inwestycję, radzimy zrezygnować z kominka i zastąpić go dobrym wolno stojącym piecykiem kominkowym, zwanym kozą. Taki piecyk nie tylko ogrzeje i ozdobi pomieszczenie, w którym go postawimy, ale można na nim zagotować wodę na herbatę, a nawet upiec w nim ciasteczka. A wszystko to za mniejsze pieniądze, bo kozy nie wymagają żadnej obudowy i dzięki temu są od kominków znacznie tańsze. No i mają jeszcze jedną zaletę - w razie przeprowadzki można je zabrać ze sobą jak mebel.
Kominki rustykalne
Charakterystyczny dla tego rodzaju kominka dobór materiałów: piaskowiec łupany, piaskowiec z bloku, klinkier, drewno. Odpowiedni dobór elementów, właściwa kolorystyka tworzą bardzo przyjemny klimat.
Elewacje z naturalnego kamienia. Surowy kamień stanowi doskonały materiał nie tylko jako wykończenie elementów kominka, lecz również jako elewacja wewnętrzna lub zewnętrzna. Dobrze prezentują się klasyczne elewacje z zastosowaniem kamienia.
Akcesoria kominkowe
Do obsługi kominka przydatne są określone akcesoria. Ich wygląd od lat jest bardzo starannie dopracowywany. Jeśli palimy samym drewnem, to przydatne są tzw. wilki kominkowe, czyli podstawki, na których opiera się polana. Jeśli zaś używamy węgla powinniśmy mieć małe ruszty i kosze na opał. W przypadku kominka z otwartym paleniskiem istotna jest również krata lub bariera chroniąca przed wypadaniem węgli, iskier i popiołu z paleniska. Przydatne też są szczypce, pogrzebacz, szczotka do zamiatania i szufelka.