"Dodatkowym czynnikiem pozytywnie działającym na rynek pracy w nadchodzących miesiącach będzie sezonowe ożywienie budownictwa, rolnictwa i przemysłu spożywczego. W marcu stopa bezrobocia spadła z 11,5% do 11,1%. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wyniosła ona 10,7% wobec 11,1% w miesiącu poprzednim. Był to najszybszy spadek stopy bezrobocia od ośmiu miesięcy" - czytamy w raporcie.
Według BIEC, w marcu nieznacznie poprawiły się przewidywania menedżerów przedsiębiorstw co do kształtowania się wielkości zatrudnienia w ich firmach. Należy to łączyć z wyraźną, lecz jak na razie krótkotrwałą poprawą sytuacji finansowej badanych firm. Menedżerowie drugi miesiąc z rzędu wskazują bowiem na jej poprawę.
"Oceniając jednak nastroje gospodarcze dotyczące zatrudnienia na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, to poza okresowymi, krótkotrwałymi i niewielkimi wzrostami, przeważa tendencja do stabilizacji zatrudnienia na dotychczasowym poziomie. Większość przedsiębiorców nie przewiduje w najbliższym czasie istotnej zmiany liczby pracowników" - podkreśla BIEC.
BIEC zwraca także uwagę, że również wolniej napływają nowe oferty pracy, istotnemu ograniczeniu uległa w ostatnim czasie liczba prasowych ofert zatrudnienia. Dodatkowo, wraz ze spadającym bezrobociem zmniejsza się odsetek ofert pracy wykorzystanych w miesiącu, w którym wpłynęły. Coraz trudniej jest pracodawcom znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, w szczególności w kurczących się zasobach bezrobotnych.
"Co trzeci przedsiębiorca wskazuje na brak wykwalifikowanych pracowników jako istotną barierę działalności gospodarczej. Na największy niedobór kadry skarżą się firmy budowlane, a także te produkujące niektóre maszyny i urządzenia oraz sprzęt transportowy" - wynika z raportu.