Przekształcenia spółek kapitałowych nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych - stanowi projekt nowelizacji ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Obecnie firmy płacą taksę 0,5 proc. wartości kapitału założycielskiego lub 0,5 proc. wartości wkładów wniesionych do majątku spółki. W przypadku przekształceń spółki podstawą opodatkowania jest wartość wkładów powiększających majątek albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Zgodnie z projektem MF, umowy spółki i ich zmiany trafić mają do katalogu czynności zwolnionych z podatku. Korzystne dla firm zmiany wynikają z konieczności wdrożenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Wcześniej ministerstwo twierdziło, że nasze przepisy są zgodne z dyrektywą.
Propozycja nowelizacji stanowi, że wyłączone z opodatkowania będą nie tylko czynności związane z powoływaniem spółki, ale również przenoszenie aktywów i pasywów w ramach restrukturyzacji.
- Projektowane zmiany będą miały największe znaczenie dla podmiotów prowadzących duże transakcje w ramach grup kapitałowych. Dla nich zniesienie opodatkowania będzie istotnym ułatwieniem. Tam, gdzie pieniądze są mniejsze, a zmiany kapitału rzadsze, nowelizacja wiele nie zmieni - ocenia Tomasz Hatylak, doradca podatkowy w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak.
Korekta przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych to jedna z zapowiadanych przez resort finansów inicjatyw legislacyjnych. MF pracuje jeszcze nad uproszczeniem przepisów PIT i CIT, w ustawie o podatku od spadków i darowizn, a także w ustawie o VAT (projekt nowelizacji czeka na przyjęcie przez rząd).