Mniejsze zmiany zamiast jednej dużej reformy

Aktualizacja: 27.02.2017 16:28 Publikacja: 07.05.2008 00:36

Przekształcenia spółek kapitałowych nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych - stanowi projekt nowelizacji ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Obecnie firmy płacą taksę 0,5 proc. wartości kapitału założycielskiego lub 0,5 proc. wartości wkładów wniesionych do majątku spółki. W przypadku przekształceń spółki podstawą opodatkowania jest wartość wkładów powiększających majątek albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Zgodnie z projektem MF, umowy spółki i ich zmiany trafić mają do katalogu czynności zwolnionych z podatku. Korzystne dla firm zmiany wynikają z konieczności wdrożenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. Wcześniej ministerstwo twierdziło, że nasze przepisy są zgodne z dyrektywą.

Propozycja nowelizacji stanowi, że wyłączone z opodatkowania będą nie tylko czynności związane z powoływaniem spółki, ale również przenoszenie aktywów i pasywów w ramach restrukturyzacji.

- Projektowane zmiany będą miały największe znaczenie dla podmiotów prowadzących duże transakcje w ramach grup kapitałowych. Dla nich zniesienie opodatkowania będzie istotnym ułatwieniem. Tam, gdzie pieniądze są mniejsze, a zmiany kapitału rzadsze, nowelizacja wiele nie zmieni - ocenia Tomasz Hatylak, doradca podatkowy w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak.

Korekta przepisów o podatku od czynności cywilnoprawnych to jedna z zapowiadanych przez resort finansów inicjatyw legislacyjnych. MF pracuje jeszcze nad uproszczeniem przepisów PIT i CIT, w ustawie o podatku od spadków i darowizn, a także w ustawie o VAT (projekt nowelizacji czeka na przyjęcie przez rząd).

- Liczne zmiany w podatkach, nad którymi pracujemy, nie będą na razie miały charakteru wielkiej reformy - przyznała jednak wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch, odpowiedzialna za prawo podatkowe. - W dalszym horyzoncie dążymy do unifikacji ustaw o PIT i CIT, ale na razie są one jeszcze odrębne - dodała.

Swoje propozycje przygotowują także posłowie z komisji "Przyjazne Państwo".

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego