Kasa ma podbić internetowe rynki

Firma private equity Arca Capital umacnia swoją obecność w branży sprzedaży online. Celuje także w klientów polskich

Aktualizacja: 27.02.2017 16:29 Publikacja: 07.05.2008 00:41

Kasa. cz, jeden z największych czeskich sklepów internetowych, ma stać się absolutnym liderem na skalę Europy Środkowej. Taki plan ma jej nowy większościowy akcjonariusz, regionalna firma private equity Arca Capital. Zapowiedziała ona rozwój słowackiej filii Kasy, dalsze przejęcia w branży i zajęcie czołowej pozycji na kilku rynkach ościennych, w tym także w Polsce.

Czeskie władze właśnie zezwoliły ostatecznie spółce z siedzibą w Bratysławie na podniesienie swojego udziału w akcjonariacie Kasy do 60 proc. Od kilku miesięcy holding należący do słowackiego biznesmena Pavola Krupy posiadał już 30 proc. akcji sklepu. Udziały sprzedała czwórka założycieli firmy. Wartości transakcji nie ujawniono, ale ze względu na wielkość Kasy mogła być ona najwyższa w krótkiej historii sektora sklepów internetowych w regionie. W 2007 r. osiągnęła przychody w wysokości 1,28 mld koron, czyli 174 mln zł. Dla porównania, jej największy polski odpowiednik, spółka Agito.pl, zaksięgował 120 mln zł przychodów. A przecież czeski rynek jest wyraźnie mniejszy od naszego. Mimo to, jak się okazuje, stanowi dobrą bazę wypadową do regionalnej ekspansji.

Najpierw lider u siebie

Kierownictwo Arca Capital deklaruje chęć podboju kolejnych rynków. Chodzi m.in. o przejęcia relatywnie dużych podmiotów o podobnym profilu działalności oraz wejście do krajów Europy Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej. Ale tamtejsze rynki są wysoce zdecentralizowane i szybkie zbudowanie na nich silnej pozycji byłoby dość trudne. Dlatego podstawowym celem jest wzrost w pięciu najważniejszych krajach regionu. Kasa ma w ciągu dwóch lat zająć pozycję lidera w Czechach (dziś ustępuje konkurentowi o nazwie Internet Mall), a jej słowacki odpowiednik, Hej.sk - potwierdzić prymat na własnym podwórku.

Trudne początki w Polsce

- W perspektywie czterech lat nasze ambicje są jeszcze większe. Chcemy, aby Kasa znalazła się w pierwszej trójce sklepów internetowych na Węgrzech, w Rumunii i w Polsce - mówi Karel Stefulik, menedżer projektów w Arca Capital.

W przypadku naszego rynku będzie to dość trudne zadanie. Wprawdzie miejsca jest na nim nadal bardzo dużo, a w minionym roku osiągnął on dynamikę wzrostu na poziomie 73 proc. (raport Internet Standard i Sklepy24. pl), jednak polscy konkurenci Kasy też nie śpią. Czesi zwiększyli w 2007 r. przychody o 70 proc., podczas gdy Agito.pl - o około 120 proc., Komputronik.pl - o ponad 50 proc., zaś Merlin.pl - o 27 proc. Podobnie jak nasi najwięksi gracze, Kasa.cz handluje przede wszystkim artykułami elektrycznymi i elektronicznymi. Jej filia, Eukasa. pl, pozostaje na razie poza pierwszą dwudziestką sklepów online w Polsce.

infoware, spectator. sk, praguemonitor. com

Elektronika najatrakcyjniejsza

W asortymencie Kasa.cz znajdują się zarówno zabawki i kosmetyki, jak i sprzęt AGD i komputery. Najlepsze interesy robią Czesi na sprzedaży sprzętu elektronicznego, który jak dotychczas zdominował ofertę sklepu skierowaną na polski rynek. Pod tym względem Eukasa.pl przypomina bardzo niemiecką Eukasa.de. Pozostałe sklepy należące do Kasy to Travelo.cz, Travelo.sk i wreszcie Hej.sk. Ten ostatni to długoletni lider rynku słowackiego, dysponujący stosunkowo najszerszą ofertą. Przez filię niemiecką Kasa świadczy też usługi w Austrii. Generalnie charakterystyka wszystkich tych sklepów przypomina nieco profil Agito.pl, choć jest bardziej złożona.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego