Zentiva zwleka, jej akcje drożeją

Aktualizacja: 27.02.2017 16:29 Publikacja: 07.05.2008 00:42

Dość sceptycznie zareagował zarząd największej czeskiej firmy farmaceutycznej na złożoną przez holding PPF ofertę przejęcia. Jako nieatrakcyjną określają ją też analitycy. Tymczasem kurs akcji Zentivy wzrósł wczoraj o ok. 7,5 proc., czyli najbardziej od trzech miesięcy.

Kierownictwo spółki zadeklarowało, że wkrótce zajmie się wartą około 1,4 mld euro propozycją. Na razie jednak odradza akcjonariuszom podejmowanie jakichkolwiek ruchów.

W opublikowanym wczoraj oświadczeniu zarząd dodał, że wcześniej PPF nie kontaktował się z nim w sprawie transakcji. Holding kontrolowany przez Petra Kellnera w piątek zaproponował udziałowcom Zentivy 950 koron za akcję, czyli tylko o 2,4 proc. więcej niż wynosiła ówczesna cena rynkowa. Mimo tego wczoraj walory spółki cieszyły się wielkim powodzeniem, co rozruszało nieco praski parkiet. Jednocześnie rekomendacje dla papierów spółki ze "sprzedawaj" do "trzymaj" podnieśli analitycy Wood & Co. oraz Citigroup.

Jeden z największych producentów lekarstw w regionie stracił w ciągu roku około 33 proc. rynkowej wartości. Według Brama Buringa z Wood & Co., PPF zaoferował za spółkę relatywnie o co najmniej połowę mniej niż było to w przypadku innych przejęć w branży farmaceutycznej w Europie Środkowej. - Nie sądzę, by cena była adekwatna. Zentiva nie jest w tej chwili w idealnej formie, ale oferta nie odzwierciedla przyszłych perspektyw firmy - zgadza się Vladimira Urbankova, analityk Erste Banku.

PPF tymczasem zdradza plany dalszego rozwoju w Rosji. Wraz z Generali chciałoby tam nabyć firmę dysponującą dużą siecią sprzedaży, m.in. leków. Chce też inwestować w Wietnamie, a w Czechach myśli o powołaniu do życia firmy oferującej ubezpieczenia zdrowotne.

bloomberg, financninoviny.cz, cbw.cz

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego