Dom maklerski to wciąż pożądany biznes

Marazm na giełdzie nie odstraszył chętnych do prowadzenia działalności maklerskiej. Komisja Nadzoru Finansowego rozpatruje już dziewięć wniosków w tej sprawie. I to nie koniec

Aktualizacja: 27.02.2017 16:01 Publikacja: 13.05.2008 00:39

Wydawałoby się, że najlepsza koniunktura na warszawskiej giełdzie - przynajmniej na jakiś czas - minęła. Mimo to coraz więcej firm zgłasza się do Komisji Nadzoru Finansowego z zamiarem otwarcia domu maklerskiego. W tej chwili KNF rozpatruje dziewięć wniosków. Osiem z nich dotyczy utworzenia odrębnej spółki, jeden - biura w banku.

Jak dowiedział się "Parkiet", nowe podmioty starają się głównie o zezwolenie na oferowanie instrumentów finansowych i zarządzanie portfelami. Mniej jest wniosków dotyczących zgody na przyjmowanie i przekazywanie zleceń (czyli prowadzenie klasycznej brokerki).

Banki rozszerzają działalność

Tradycyjnie już Komisja nie informuje, kto złożył dokumenty. Nie tak dawno o swoich planach związanych z GPW informował Bank Polskiej Spółdzielczości. Ale okazuje się, że BPS jeszcze nie wysłał własnego wniosku. - Zrobimy to w najbliższym czasie - przyznaje Jan Kuźma, przyszły szef domu maklerskiego tworzonego przez bank spółdzielców (wcześniej szefował DM PKO BP).

Budowę własnych biur maklerskich zapowiedziały nowo powstające banki: Alior (tworzony przez włoską grupę Carlo Tassara) i Allianz. W obu przypadkach nowe podmioty nie dostały jeszcze zgody na rozpoczęcie działalności operacyjnej. O planach tworzenia własnego biura wspominał także Raiffeisen Bank Polska. Niewykluczone, że takie zamiary ma także Bank Współpracy Europejskiej po tym, jak w listopadzie został przejęty przez fundusz Innova Capital. Byłoby to o tyle ciekawe, że wcześniej, w trudnym dla giełdy 2001 r., BWE zlikwidował własny Dom Inwestycyjny.

Nowa baza kliencka

Starania o nową licencję to niejedyna metoda na uruchomienie działalności maklerskiej. Udowodnił to Getin Holding, który kupuje istniejący od dawna DM Polonia Net. Przejęcia w tej branży nie są jednak łatwe, zważywszy że z 42 podmiotów posiadających zezwolenie niewiele domów jest na sprzedaż.

Nic więc dziwnego, że banki składają nowe wnioski. Czy liczą, że na trudnym rynku uda się zarobić? - BPS doszedł do wniosku, że musi mieć pełną ofertę. Warto pamiętać, że banki spółdzielcze obsługują klientów, którzy mogą dopiero zainteresować się giełdą - samorządy, średnie firmy, a także klientów detalicznych, którzy nie mieli do czynienia z rynkiem kapitałowym. To spora grupa do obsługi - mówi Jan Kuźma.

Nie wszyscy są aktywni

W 2007 roku KNF udzieliła siedmiu zezwoleń na prowadzenie działalności maklerskiej. Nie wszystkie nowe podmioty są widoczne. ECM zabłysnął niedawno debiutem na NewConnect, First International Traders prowadzi transakcje głównie na rynku foreksowym. Dom Maklerski Navigator działa głównie na rachunek Grupy Navigator Capital, podobnie jak spółka Opera Kwiatkowscy i Wspólnicy, która zajmuje się zarządzaniem funduszami Opery TFI. Niewiele słychać o filii londyńskiego Tullett Prebon.

Większą aktywność można zaobserwować w przypadku domów, które otrzymały zezwolenie w 2006 r. Opera DM ma coraz większy udział w rynku terminowym. WDM działa aktywnie na NewConnect.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego