"Na dziś obowiązuje wycena LNG w wysokości ok. 450 mln euro, która pochodzi ze studium wykonalności" - powiedział Dudziński podczas konferencji prasowej. Podkreślił jednak, że szacunek kosztów pochodzi sprzed półtora roku, a w tym czasie doszło do wzrostu kosztów budowy. Spółka analizuje projekt i na jesieni powinna przedstawić nową wycenę.
"Warunki rynkowe mogą spowodować, że cena będzie się różnić" - powiedział wiceprezes. Dodał, że ostateczna cena realizacji projektu będzie znana po złożeniu ofert na wykonanie.
Do końca tego roku PGNiG chce otrzymać pozwolenie na budowę terminala i wtedy będzie mogła podać spodziewany termin zakończenia inwestycji, poinformował także Dudziński.
Według wcześniejszych informacji, rozpoczęcie regazyfikacji planowano na drugą połowę 2011 roku. Wymieniane przez spółkę źródła dostaw to Algieria, Egipt, Libia, Nigeria, Norwegia i Katar.
Zakłada się, że początkowa zdolność terminalu będzie wynosić 2,5 mld m. sześc. rocznie. Terminal zostanie zaprojektowany w taki sposób, że możliwe będzie rozbudowanie jego przepustowości do poziomu 5,0-7,5 mld m. sześc. rocznie, jeżeli będzie to uzasadnione zwiększonym popytem na gaz. (ISB)