Dwadzieścia spółek, które przymierzają się do debiutu na rynku alternatywnym, przedstawiło swoje plany w trakcie Targów NewConnect. Towarzyszyły one piątkowemu Forum NewConnect - imprezie poprzedzającej konferencję Wall Street, czyli największe spotkanie osób związanych z rynkiem kapitałowym, które jak co roku odbywa się w Zakopanem.
Kilka firm, które wzięły udział w targach, o zamiarze wejścia na NewConnect poinformowało po raz pierwszy. Chodzi o świdnicką firmę Cocoffee, która chce stworzyć sieć cukierni z wyrobami czekoladowymi i pijalni czekolady (debiut planuje w październiku tego roku), producenta energooszczędnych materiałów budowlanych Hotblok oraz częstochowską firmę Luxplast, zajmującą się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych (chce pozyskać z rynku około 10 mln zł). Inwestorzy mieli też okazję, by spotkać się z przedstawicielami czterech firm zagranicznych, które są zainteresowane notowaniem na NewConnect: amerykańsko-izraelskiej firmy WiNetworks, działającej w sektorze internetu bezprzewodowego, czeskich Photon Energy i Renergy, zajmujących się energią odnawialną, oraz chorwackiego operatora kasyn Cubus Lux.
Z kolei w trakcie Forum NewConnect inwestorzy mogli posłuchać wykładów poświęconych przyszłości nowego rynku. Wynika z nich, że spore zmiany czekają autoryzowanych doradców, których zadaniem jest wprowadzenie spółki na NC i późniejsza opieka nad nią. - W tej chwili rynek autoryzowanych doradców jest już w zasadzie podzielony. Spośród ponad 100 doradców są tacy, którzy wprowadzili na NewConnect po kilka spółek, tacy, którzy sporadycznie pomagali w organizacji ofert oraz liczna grupa, która nie jest w ogóle aktywna - mówią przedstawiciele Inwest Consulting, notowanej na GPW firmy doradczo-inwestycyjnej (razem z zależną spółką IPO Doradztwo Strategiczne wprowadziła ona na NewConnect dziesięć spółek, w większości portfelowych). Według zapowiedzi GPW, wkrótce przeprowadzi ona "czystkę", usuwając najmniej aktywnych z listy autoryzowanych doradców.
Rozwojowi NewConnect sprzyjać mogą zapowiadane debiuty spółek zagranicznych. Oferty, które planują, są zwykle większe od emisji prywatnych przeprowadzanych przez polskie spółki (nawet kilkadziesiąt wobec kilku milionów złotych w przypadku większości dotychczasowych ofert).
Kilka takich ofert może nastąpić jeszcze w tym roku. - Dwie z nich to spółki technologiczne z Izraela. NewConnect może być dla nich dobrą alternatywą, ponieważ w tej chwili są one jeszcze za małe, by starać się o debiut na tradycyjnych rynkach dla tych podmiotów, czyli AIM i Nasdaq. Poza tym w tej chwili panuje tam niezbyt przyjazny klimat dla ofert publicznych takich podmiotów - mówi Władysław Halbersztadt, wiceprezes firmy Investin, jednego z autoryzowanych doradców.