Reklama

Zajdel-Kurowska z MinFin: 5,5% wzrostu PKB w 2008 r. nie jest zagrożone

Warszawa, 20.08.2008 (ISB) - Przyjęte w ustawie budżetowej realne tempo wzrostu gospodarczego w 2008 r. na poziomie 5,5% nie jest zagrożone, wynika ze środowej wypowiedzi wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej.

Aktualizacja: 26.02.2017 15:11 Publikacja: 20.08.2008 16:19

"Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej jest niższa od prognozy MF (7,6% r/r), co może być efektem spowolnienia dynamiki eksportu z tytułu mocnego złotego i słabszej koniunktury u naszych parterów z UE" - napisała Zajdel-Kurowska w komentarzu do środowych danych.

Wiceminister dodała, że cieszy wciąż wysoki wzrost produkcji budowlano-montażowej, co świadczy o zaawansowanym procesie inwestycyjnym.

"Uwzględniając lipcowe dane o produkcji i oczekiwane tendencje w II połowie roku, wydaje się, że realne tempo wzrostu gospodarczego w skali całego roku 2008 przyjęte w ustawie budżetowej na poziomie 5,5% nie jest zagrożone" - podsumowała Zajdel-Kurowska.

Wiceminister poinformowała także, że obecnie trwają prace nad aktualizację założeń makroekonomicznych do projektu budżetu na 2009 rok.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w środę, że produkcja przemysłowa w lipcu spadła o 1,9% m/m i wzrosła o 5,6% r/r. Ceny producentów wzrosły natomiast o 0,1% m/m i 2,3% r/r. Analitycy ankietowani przez agencję ISB oczekiwali odpowiednio odczytów na poziomie 7,1% oraz 2,5%.

Reklama
Reklama
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Materiał Promocyjny
Inwestycje: Polska między optymizmem a wyzwaniami
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Gospodarka
Tradycyjny handel buduje więzi
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama