Dzisiaj w tyskiej fabryce Fiata ruszy seryjna produkcja nowego modelu forda ka. Porozumienie o współpracy dotyczącej wspólnej produkcji małych samochodów Włosi i Amerykanie zawarli pod koniec 2007 r. Fiat i Ford podały wówczas, że zamierzają wytwarzać w Tychach, największej fabryce samochodów w Polsce, około 240 tys. pojazdów rocznie. Połowa limitu przypadnie na marki ford ka i na fiata 500. Razem stanowi to 1/4 tegorocznej produkcji samochodów osobowych i dostawczych w Polsce. Większość fordów ka wytwarzanych w Tychach będzie eksportowana do Europy Zachodniej.
Inwestycja Forda kosztowała 94 mln euro, czyli ponad 300 mln zł. Początkowo 80 proc. części do produkcji forda ka będą dostarczać polscy kontrahenci. Docelowo poziom ten wzrośnie do 100 proc. Ministerstwo Gospodarki podaje, że łączne roczne obroty dostawców amerykańskiej firmy wyniosą około 200 mln euro (680 mln zł). Pracę w fabryce znajdzie 1000 osób.
Amerykański koncern w latach 1995-2000 miał w Płońsku montownię samochodów. Działalność ta przestała być opłacalna po tym, jak Polska obniżyła cła na auta importowane z Unii Europejskiej.
Według danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), do roku 2006 zagraniczne koncerny motoryzacyjne zainwestowały w Polsce około 15 mld euro. Stanowi to 4 proc. łącznej wartości inwestycji zagranicznych w latach 1990-2006.
Pierwsze miejsca w rankingu największych inwestorów zajmują producenci aut: Fiat, General Motors i Volkswagen (czwartym, mniejszym producentem aut osobowych jest warszawskie FSO). Największymi producentami części i komponentów są Toyota Motor Manufacturing Poland, Faurecia czy Fiat-GM Powertrain.