OPEC tnie, ale ropa i tak taniej

Aktualizacja: 27.02.2017 05:36 Publikacja: 25.10.2008 14:39

Kartel producentów ropy naftowej OPEC po raz pierwszy od dwóch lat zmniejszy jej dostawy na światowy rynek. Celem jest zatrzymanie gwałtownego spadku cen surowca. Rynek jednak decyzję zignorował - ropa staniała i kosztowała już tylko 63,05 USD za baryłkę.

Liczący 13 państw kartel postanowił na spotkaniu w Wiedniu, że od początku listopada zmniejszy wydobycie o 1,5 mln baryłek na dobę, z obecnego poziomu 28,8 mln baryłek. Zdaniem przedstawiciela Arabii Saudyjskiej, decyzja była oczywista i zapadła szybko.

Rynek jednak zignorował zagrożenie ograniczeniem podaży. Na rynku nowojorskim baryłka lekkiej słodkiej ropy znów została w piątek mocno przeceniona. Kosztowała zaledwie 63,05 USD, aż o 7,1 proc. mniej niż w czwartek. Od szczytu z lipca (147,27 USD) notowania zjechały już 57 proc., a mijający tydzień był dlań czwartym kolejnym na minusie.

- Rynek oczekiwał zmniejszenia produkcji przez OPEC o od 1 do 1,5 miliona baryłek na dobę. Było to już uwzględnione w cenach - twierdzi Mike Wittner, analityk paliwowy z Societe Generale w Londynie.

Zdaniem analityków, OPEC wytoczył zbyt słabe działa na obecną sytuację makrogospodarczą. Świat spowalnia, problemy gospodarki amerykańskiej zaczynają się przekładać także na rynki wschodzące, i w rezultacie potrzeby paliwowe spadną znacząco. Jak poinformowała 11 października Międzynarodowa Agencja Energetyczna, w tym roku popyt na ropę wśród krajów uprzemysłowionych zmniejszy się o 2,2 proc., a ogółem na świecie o 0,5 proc. Na początku roku spodziewała się 2,3-proc. zwyżki.

Szczyt OPEC był planowany na grudzień, ale z uwagi na nieustanny spadek cen ropy kartel dwukrotnie go przyspieszał. W grudniu ma dojść do kolejnego spotkania. Chociaż przewodniczący OPEC Algierczyk Szakib Chelil wierzy, że piątkowa decyzja ustabilizuje notowania, to inni przedstawiciele organizacji zakładają, że w grudniu cięcia będzie trzeba ponowić. Taką opinię wyraził w Wiedniu m.in. reprezentant Kataru.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, sytuacja państw Bliskiego Wschodu, które tworzą trzon OPEC, mimo załamania na rynku ropy i tak jest niezła. Ich wpływy z eksportu surowca mogą w tym roku osiągnąć 1,1 bln USD, w porównaniu z 700 mld USD w zeszłym roku.

Bloomberg, ft.com

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego