Strategia inwestycyjna na trudne czasy

Warszawski rynek akcji nie jest ostatnio łaskawy dla inwestorów. Od początku maja główne indeksy WIG i WIG20 poruszają się w trendach spadkowych i ostatnio wyznaczyły kilkuletnie minima. Uczestnicy SIGG mają więc problem z wyborem strategii na te trudne czasy i wysyłają do nas e-maile z prostym pytaniem: w co inwestować?

Publikacja: 01.12.2015 05:00

Grzegorz Borkowski

Grzegorz Borkowski

Foto: Archiwum

 

Nie ma, niestety, łatwej odpowiedzi. W trudnych warunkach warto jednak stawiać na sprawdzone rozwiązania, a takim jest strategia gry z trendem. Choć większość spółek notowanych na GPW boryka się ostatnio ze zniżką cen akcji, to można znaleźć takie, które regularnie wybijają nowe szczyty i są bardziej odporne na rynkowe korekty. O jakich emitentów chodzi?

Regulamin konkursu ogranicza możliwości wyboru spółek do indeksów WIG20 i mWIG40. W gronie blue chips najsilniejszymi firmami są ostatnio Cyfrowy Polsat oraz Eurocash. Kursy akcji obu spółek poruszają się od kilku miesięcy w trendach wzrostowych, ale aktualnie są w fazie korekty. Wybicie poprzednich szczytów będzie potwierdzeniem siły byków i potencjalnym sygnałem kupna.

W gronie średnich spółek wybór atrakcyjnych firm jest szerszy. Przyglądając się wykresom całej czterdziestki, wybraliśmy dziesięciu emitentów, których notowania akcji charakteryzuje stabilny trend wzrostowy. Trzy z nich osiągnęły w ostatnich dniach nowe szczyty hossy. Mowa o Amreście, Ciechu i Grupie Azoty. Kolejne maksima potwierdzają przewagę popytu i zwiększają szansę na kontynuację dominującej tendencji.

W przypadku pozostałej siódemki również stroną dominującą są kupujący, ale notowania utkwiły ostatnio w korekcie. Najgłębsze cofnięcie dotyczy Kernela, Neuki i Biotonu. Z kolei w przypadku Orbisu, Kruka, GTC i Budimexu korekty są płytsze. Warto zatem wstrzymać się z zakupem do wybicia nowych rekordów lub wchodzić na rynek stopniowo, zwiększając zaangażowanie wraz ze zwyżką notowań.

Jednocześnie przypominamy, że w każdej strategii należy ustawiać zlecenia stop loss i odpowiednio zarządzać wielkością pozycji. W przypadku gry z trendem warto zlecenie obronne ustawiać tuż poniżej ostatniego dołka na wykresie. Należy też pamiętać, by w pojedynczej transakcji nie angażować więcej niż 3–5 proc. posiadanych środków.

Uczestnicy Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej mogą wysyłać pytania na adres [email protected]

Opinia eksperta Fundacji im. Lesława A. Pagi: Grzegorz Borkowski

Potrzebna jest zmiana struktury wytwarzania energii elektrycznej

Polski rząd, mając na uwadze konieczność realizacji celów polityki klimatycznej, musi stawić czoło zmianie struktury wytwarzania energii elektrycznej i konieczności zwiększenia efektywności energetycznej, czyli nakłonić przedsiębiorstwa do inwestycji w takie moce wytwórcze, by niekorzystny dla środowiska polski miks energetyczny zmienić.

Realizując te cele w Polsce, wdraża się samofinansujące programy wsparcia dla preferowanych źródeł energii, takie jak system wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji realizowanej w jednostkach opalanych gazem. Niestety, mechanizm ten jest wadliwie skonstruowany lub nieodpowiednio wdrażany, gdyż nie zapewnia inwestorom odpowiednich warunków do postawienia na wysokosprawną kogenerację z gazu. Przesłanką dla tego stwierdzenia są dane z corocznych sprawozdań prezesa URE. Mimo że wolumen energii, której pochodzenie zostało poświadczone żółtym certyfikatem, był ponad 300 proc. większy w 2012 r. niż w 2007 r., to po sześciu latach funkcjonowania systemu energia elektryczna z wysokosprawnej kogeneracji z gazu stanowiła zaledwie 2,48 proc. energii elektrycznej wytworzonej w Polsce w 2012 r. (0,8 proc. w 2007 r.). Należy przy tym wspomnieć, że jedna inwestycja w blok gazowo-parowy klasy 400 MW z zagwarantowanym odbiorem ciepła zwiększyłaby udział „żółtej energii" o ok. 0,7 pkt proc.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego