Moody's ocenia, że podatek bankowy będzie miał negatywny wpływ na sektor bankowy, obniży jego zdolność do absorbowania wstrząsów i w 2016 roku będzie kosztował sektor 4,4 mld zł. Wcześniej polski rząd wskazywał, że wprowadzony od lutego podatek w całym roku ma przynieść budżetowi 4,4 mld zł (objęci nim będą też ubezpieczyciele i firmy pożyczkowe).
Moody's szacuje, że podatek zabierze od 16 proc. zysku netto - w przypadku BZ WBK do 64 proc. zysku dla Getin Noble Banku. Analitycy oceniają, że Bank BGŻ BNP Paribas może zanotować stratę w 2016 roku w wyniku wprowadzenia podatku. Z kolei Bank BPH będzie zwolniony z podatku, ponieważ jest w programie naprawczym (być może znajdzie się w nim także Getin Noble Bank).
Jest też pozytyw dla banków w tym roku - rozliczenie transakcji z Visa Europe (banki sprzedają w niej swoje udziały). Analitycy Moody's zwracają uwagę, że transakcja przejęcia Visa Europe pomoże niektórym polskim bankom zrekompensować część kosztów podatkowych w 2016 roku.
Zdaniem Moody's polski sektor bankowy jest obecnie dobrze skapitalizowany, wskaźnik Tier1 w wrześniu 2015 r. wynosił 14,3 proc.
Agencja uważa ponadto, że banki będą przerzucać część kosztów związanych z podatkiem na swoich klientów zwiększając marże, chociaż wysoka konkurencyjność sektora ograniczy ten proces. Analitycy domów maklerskich wskazują, że w tym roku banki zdołają zneutralizować 20-30 proc. kosztów podatku.