Chiny podnoszą wiek emerytalny

Rząd Chińskiej Republiki Ludowej zapowiedział, że podniesie wiek emerytalny. To ma być pierwsza jego podwyżka od lat 50-tych.

Publikacja: 14.09.2024 13:45

Chiny podnoszą wiek emerytalny

Foto: Andrea Verdelli/Bloomberg

Komitet Stały Narodowego Kongresu Ludowego (czyli parlamentu ChRL) zdecydował o podniesieniu wieku emerytalnego. Zostanie on podwyższony dla mężczyzn z 60 lat do 63 lat, dla kobiet pracujących fizycznie z 50 lat do 55 lat, a dla kobiet pracujących umysłowo z 55 lat do 58 lat. Ta zmiana ma być wprowadzana stopniowo, przez 15 lat, począwszy od 2025 r. To pierwsza zmiana wieku emerytalnego od lat 50-tych. 

Podwyżka wieku emerytalnego jest tłumaczona przez władzę głównie wzrostem spodziewanej średniej długości życia Chińczyków. W 2023 r. sięgnęła ona 78,6 lat, podczas gdy w 1960 r. wynosiła zaledwie 44 lata.

- Mamy więcej ludzi osiągających wiek emerytalny i w wyniku tego fundusz emerytalny jest pod presją. Nadszedł czas, by potraktować tę sprawę poważnie. Jeśli populacja będzie się kurczyła, to przyspieszy również kurczenie się siły roboczej, a to negatywnie wpłynie na wzrost gospodarczy – twierdzi Xiujian Peng, ekonomista z australijskiego Uniwersytetu Victorii.

W ostatnich miesiącach, w chińskich państwowych mediach pojawiały się artykuły, w których rozważano podwyższenie wieku emerytalnego do 65 lat. Władze jednak mogły uznać, że realizacja takiego wariantu byłaby zbyt radykalna. 

Obecnie wiek emerytalny w Chinach jest dla mężczyzn taki sam jak m.in. w Korei Południowej, Mongolii, Indiach czy Turcji, a o dwa lata wyższy niż w Indonezji. W sąsiednim Wietnamie wynosi on 61 lat, a w Japonii 64 lata. 

Jak mocno kurczy się populacja Chin?

Chiny są krajem doświadczającym kryzysu demograficznego. Ich populacja się kurczy i starzeje. Zmniejszyła się ona w 2023 roku o 2,087 mln osób do 1,409 mld – podało w styczniu Narodowe Biuro Statystyczne. Liczba urodzeń spadła o 5,6 proc. do 9,02 mln, a wskaźnik zgonów osiągnął najwyższy poziom od czasów Rewolucji Kulturalnej z lat 60. W zeszłym roku zmarło w Chinach 11,1 mln osób, o 690 tys. więcej niż w 2022 r.

Jak wynika z pesymistycznego wariantu prognozy ONZ, do lat 40. ludność Chin może się skurczyć o sto kilkadziesiąt milionów. Zdaniem ośrodka Bloomberg Economics (BE) taki ubytek przełoży się na wyhamowanie wzrostu PKB do zaledwie 2 proc. rocznie.

Gospodarka światowa
Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
1,7 bln dolarów wyparowało z Wall Street
Gospodarka światowa
Janusz Jankowiak: Trumpowska recepta dobrze się sprzedaje, choć jest chora
Gospodarka światowa
Piotr Kuczyński: Odpowiedź na cła Trumpa? UE ma potężną broń – podatek cyfrowy
Gospodarka światowa
Jak doradcy Trumpa wyliczyli cła odwetowe?
Gospodarka światowa
Cła Trumpa uderzyły w rynki. Będzie krach na Wall Street?