Niedźwiedzie w pułapce. Nie pomagają czarne łabędzie ani waniliowe opcje

Niebotycznie wyceniane ryzykowne aktywa wciąż nie dają za wygraną i spędzają sen z oczu niedźwiedziom z Wall Street szukającym bezpiecznego schronienia.

Publikacja: 26.05.2024 10:46

Niedźwiedzie w pułapce. Nie pomagają czarne łabędzie ani waniliowe opcje

Foto: AFP

Na początku maja w fundusz ETF, który powinien zarabiać na spadkach inwestorzy ulokowali pół miliarda dolarów, najwięcej od roku.

Niedźwiedzi fundusz i czarne łabędzie srodze rozczarowały

Fundusz jest tak skonstruowany, że powinien zapewniać inwestorom duże zyski, kiedy indeks Nasdaq 100 traci.

Tymczasem ten wskaźnik, naszpikowany firmami technologicznymi, uporczywie idzie w górę, a w mijającym tygodniu do swojego dorobku dorzucił kolejne 1,4 proc. W tej sytuacji ten adresowany do niedźwiedzi ETF w maju stracił 20 proc.

Podobnie zresztą mają się inwestorzy, którzy postanowili zabezpieczyć się waniliowymi opcjami, czy też bardziej skomplikowanymi portfelami chroniącymi przed nieprzewidzianymi negatywnymi zjawiskami zwanymi czarnymi łabędziami. Te instrumenty finansowe zyskują na rosnącej zmienności tymczasem ona spoada.

W każdym z tych przypadków kupujący drogo za to zapłacili, gdyż bycze nastroje wciąż trwają, podkreśla agencja Bloomberga.

- Kupowanie tego co nie ma wzięcia jest intelektualnie kuszące i zdrowe, ale jest niezgodne z naturą ludzką - uważa Rob Arnott, kwantowy guru, zwolennik inwestowania w wartość zachwalający zdywersyfikowane inwestycje.

Niebotyczne wyceny, grający na zwłokę Fed, trudne otoczenie polityczne - wszystko to powinno premiować ostrożność.

Każdy niedźwiedzi odruch drogo kosztuje

Tymczasem każdy niedźwiedzi odruch okazał się kosztowny, gdyż wbrew oczekiwaniom pesymistów zyski Korporacyjnej Ameryki wciąż się powiększają.

Stadne nastroje panują w branży aktywów cyfrowych i wracają na niektóre rynki wschodzące, a bardziej ryzykowne papiery dłużne firm nadal są lepsze niż ich konkurenci o wyższej jakości inwestycyjnej.

- Zważywszy korzystne otoczenie sprzyjające podejmowaniu ryzyka, ma sens preferowanie rynków i sektorów o dużym komponencie technologicznym — podkreśla Alex Saunders, ekspert Citi Research.

Na defensywne transakcje niedźwiedzie muszą poczekać

Wyjaśnia, że szeroki ogląd sytuacji skłania do wniosku, że jest jeszcze zbyt wcześnie by myśleć o defensywnych transakcjach mimo słabych punktów w niektórych danych ekonomicznych.

Wprawdzie gospodarka USA wciąż dowodzi swojej siły, ale ostatnie raporty o sprzedaży detalicznej i przetwórstwie sugerują słabnięcie popytu.

Zapis z ostatniego posiedzenia Fedu m. in. pokazuje gotowość poszczególnych decydentów do utrzymywania wyższych stóp przez dłuższy okres jeśli inflacja nie przekona, że trwale zmierza ku celowi na poziomie 2 proc.

W tej sytuacji banki z Wall Street pospiesznie rewidują prognozy najważniejszych stóp procentowych na świecie. Ostatnio japoński Nomura Securities oraz amerykański Goldman Sachs Group przesunęły swoje oczekiwania co do pierwszych cięć kosztu kredytu w USA z lipca na wrzesień, ale rynek swapów wskazuje, że nastąpi to w grudniu, co jest wielką zmianą w stosunku do końcówki 2023 roku, kiedy początku łagodzenia polityki pieniężnej w USA spodziewano się już w marcu.

Niebezpieczne perfekcyjne wyceny

- Wszystkie rynki są wyceniane perfekcyjnie, jeśli chodzi o miękkie lądowanie i przewagę wycen firm technologicznych - zauważa Priya Misra, zarządzający portfelem w JP Morgan Asset Management.

Podkreśla, że spready są zawężone, mnożniki wysokie, zaś stopy są tak wyceniane jakby w kolejnych miesiącach miały spadać. Perfekcyjne wyceny oznaczają, że rynek jest bardzo wrażliwy na rozczarowania.

George Cippolloni, zarządzający portfelem w Penn Mutual Asset Management, uważa, że defensywne transakcje mają sens na bazie relatywnej wyceny, lecz nie wtedy, kiedy rynek pozostaje tak bardzo skoncentrowany na nagradzaniu wzrostu zysków.

- Niemniej nie możemy pozwolić by dobre czasy prowadziły do samozadowolenia - ostrzega Cippolloni podkreślając, iż to że rynek obecnie nie przywiązuje dużej wagi do ryzyka spadków wcale nie oznacza, że ono nie istnieje. 

Gospodarka światowa
Chiński rynek nieruchomości nadal ciąży gospodarce
Materiał Promocyjny
Monika Kania: Wzmacniamy obecność na rynkach
Gospodarka światowa
Szalony rajd akcji GameStop. W co gra Ryczący Kotek?
Gospodarka światowa
Polska - Holandia 1:2. Porażka, która daje nadzieję
Materiał Promocyjny
ESG w Logistyce - budowanie zrównoważonych praktyk biznesowych
Gospodarka światowa
Euro 2024: Polska - Holandia. Michał Probierz ma problem, dziury w podstawowym składzie
Gospodarka światowa
Niemcy - Szkocja. Rekord meczów otwarcia Euro pobity, Wirtz szybszy od Lewandowskiego