Rajd marzeń zagrożony? Realia przebijają się na rynek Nasdaq

Koniec strzelaniny na oślep, która od grudnia kapitalizację Nasdaq 100 zwiększyła o 5 bilionów dolarów? Spółki technologiczne muszą zmierzyć się z realiami, czyli z wybujałymi wycenami, podwyższonymi stopami procentowymi, wątpliwymi prognozami zysków, a największe spośród nich z wiszącym toporem antymonopolowego nadzoru.

Publikacja: 09.09.2023 13:45

Rajd marzeń zagrożony? Realia przebijają się na rynek Nasdaq

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Do tej pory pojedyncze zagrożenia nie przyhamowały rajdu, ale co się stanie, kiedy wszystkie naraz zaczną wywierać presję?

W minionym tygodniu dostało się takiemu gigantowi jak Apple z powodu rozszerzonego przez chińskie władze zakazu posługiwania się iPhonami.

Zdarzyło się to w momencie wzrostu rentowności obligacji i ujawniło prawdę o wycenach, które kojarzą się z bańką spekulacyjną.

Wskaźnik ceny do zysku dla akcji firm z indeksu Nasdaq 100 wynosi 27 i jest 35 proc. wyżej niż wycena indeksu Standard&Poor’s500.

W odniesieniu do sprzedaży wycena Nasdaq 100 zbliża się do wielkości pięć , co oznacza, że pod tym względem jest on prawie dwa razy droższy o niż Standard&Poor’s500, podkreśla agencja Bloomberg.

- Panuje duża ufność, że perspektywy sztucznej inteligencji są realne i nie skończy się to tak samo jak w przypadku internetowej bańki spekulacyjnej - wskazuje Peter van Dooijeweert z Man Solutions. Zwraca on uwagę, że nawet „skromnej” wagi doniesienia medialne powodują silne ruchy cen akcji w dół określonej grupy firm, co oznacza, że ich wrażliwość może być większa niż się wydaje.

Legenda inwestowania Rob Arnott, założyciel Research Affiliates, wypalił, że Nvidia jest wspaniałą spółką , ale jej wycena jest wyższa niż perfekcyjna.

Może ucierpieć cały rynek, jeśli inwestorzy też dojdą do wniosku, że firmy z sektora AI nie są zbyt duże by upaść, ale są zbyt wielkie aby odnieść sukces, ostrzega Arnott.

Pięć wielkich platform (Apple, Amazon,Meta, Alphabet i Microsoft) szybko osiągnęło status firm dojrzałych a tempo wzrostu ich potężnych przychodów zaledwie dotrzymuje kroku nominalnemu PKB, napisał Vincent Deluard, dyrektor w StoneX Financial, odpowiedzialny za problematykę makroekonomiczną.

- Ich łączny zysk netto w okresie minionych czterech kwartałów spadł o 9 proc. do 263 miliardów dolarów wobec 289 mld USD rok wcześniej - podkreśla.

- Wyceny spółek technologicznych są zbyt wysokie. Techy i AI mają potencjał by dokonać ważnych transformacyjnych zmian w globalnej gospodarce, ale horyzont czasowy oczekiwań na zwyżkę produktywności jest zbyt krótki - twierdzi Seema Shah, globalny strateg w Principal Asset Management.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?