Turbulencje w sektorze bankowym zwiastują koniec rynku niedźwiedzia

Napięcia w sektorze bankowym mogą być „podstępnym i bolesnym” początkiem końca rządów niedźwiedzia na amerykańskim rynku akcji.
Tak twierdzi Michael Wilson, znany strateg nowojorskiego banku Morgan Stanley.

Publikacja: 20.03.2023 12:03

Turbulencje w sektorze bankowym zwiastują koniec rynku niedźwiedzia

Foto: Spencer Platt

“Wsparcie depozytów bankowych przez Fed i FDIC skłoniło wielu analityków do postawienia pytania, czy jest to nowa forma QE a tym samym risk on?” zauważa w raporcie Michael Wilson, który przewidział ubiegłoroczną wyprzedaż i późniejsze październikowe odbicie .

Twierdzi on, że tak nie jest, a więc oznacza to początek końca rynku niedźwiedzia, gdyż ograniczona dostępność kredytu „wyciska wzrost z gospodarki”.

Jego zdaniem indeks Standard&Poor’s500 pozostanie nieatrakcyjny dopóty premia za ryzyko nie wzrośnie do 400 punktów bazowych z obecnego poziomu 230 bp. .

“Właśnie dokładnie tak kończą się rynki niedźwiedzia- nieprzewidywalny katalizator, który jest oczywisty, kiedy spojrzy się wstecz, zmusza uczestników rynku do uznania tego co przez cały czas mieli przed oczami”, wskazuje Wilson nawiązując do ostatnich wydarzeń w branży bankowej.

Obecne zamieszanie powinno sprawić, iż inwestorzy skoncentrują się na pogarszającej się perspektywie wzrostu z powodu restrykcyjnych warunków kredytowych. I uznają, że prognozy zysków są zbyt wysokie.

Wilson zaleca inwestorom defensywne sektory oraz ostrożność wobec tezy głoszącej, że akcje spółek technologicznych o dużej kapitalizacji są odporne na obawy dotyczące wzrostu.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?