UBS na ratunek Credit Suisse. 100 mld CHF od SNB pomoże

Pod wpływem nacisku władz szwajcarskich UBS zgodził się kupić swojego pogrążonego w kryzysie rywala Credit Suisse. Wartość transakcji nie została ujawniona od razu. Umowa zakłada 100 miliardów franków wsparcia płynnościowego dla fuzji banków

Publikacja: 19.03.2023 20:17

UBS na ratunek Credit Suisse. 100 mld CHF od SNB pomoże

Foto: Bloomberg

- Przejęcie Credit Suisse przez UBS zabezpiecza stabilność finansową i chroni szwajcarską gospodarkę w tej wyjątkowej sytuacji - czytamy w oświadczeniu Szwajcarskiego Banku Narodowego, który zobowiązał się do udzielenia pożyczki w wysokości do 100 miliardów franków szwajcarskich na wsparcie połączenia. Wcześniej "Financial Times" informował, że wynosi ona ponad 2 mld dolarów.

Transakcja nastąpiła po tym, jak akcje Credit Suisse zanotowały największy tygodniowy spadek od początku pandemii koronawirusa. W czwartek aby uspokoić sytuację SNB obiecał 50 mld franków pożyczki.

Przejęcie zostało wynegocjowane przez wspólne działania rządu szwajcarskiego, Szwajcarskiego Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego FINMA i Szwajcarskiego Banku Narodowego - poinformowano w komunikacie.

Czytaj więcej

Credit Suisse na huśtawce notowań. Inwestorzy rzucili się do zakupów

Pomimo zaangażowania regulatorów umowa daje UBS autonomię w zarządzaniu przejętymi aktywami według własnego uznania, co może oznaczać znaczące redukcje zatrudnienia ujawnia CNBC.

Credit Suisse już wcześniej borykał się z pasmem strat i skandali, a w ostatnich dwóch tygodniach nastroje znów się pogorszyły, gdy w Stanach Zjednoczonych bankami wstrząsnęła upadłość Silicon Valley Bank i Signature Bank. Wsparcie amerykańskich regulatorów dla nieubezpieczonych depozytów w upadłych bankach oraz stworzenie nowego instrumentu finansowania dla instytucji finansowych z problemami nie zdołało powstrzymać szoku, który grozi kolejnym bankom zarówno w USA, jak i za granicą.

Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka światowa
#WykresDnia: Kosztowna gra przeciwko Trump Media
Gospodarka światowa
Powrót memowej armii. Czym handlują indywidualni traderzy?