Wolniej lub szybciej, ale nastroje się poprawiają

Przybywa danych, które mogą wskazywać, że koniunktura zaczyna powracać do największych gospodarek Europy.

Publikacja: 29.04.2009 01:54

Mogą, lecz nie muszą, bo zmiany wskaźników makroekonomicznych są minimalne. Znacznie mocniej samopoczucie konsumentów poprawiło się w tym miesiącu w USA. Rosnąc do 39,2 pkt, z 26,9 pkt w marcu, indeks Conference Board zanotował zwyżkę największą od 2005 r.

Tak dobrego odczytu nie przewidział żaden z ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg. „Konsumenci wierzą, że gospodarka zbliża się do dna” – komentowała Lynn Franco z organizacji Conference Board. Wyniki po części tłumaczyć można znaczną obniżką kosztów kredytu i poprawą na giełdzie. Amerykanie rzadziej słyszeli też w ostatnim czasie o masowych zwolnieniach w potężnych przedsiębiorstwach.

Wskaźnik Conference Board uznawany jest za jeden z tych, które pierwsze zwiastują koniec recesji, jednak mimo kwietniowego skoku znajduje się wciąż na poziomie nie do wyobrażenia w poprzednich latach.We Francji indeks nastrojów gospodarstw domowych sporządzany przez instytut INSEE w kwietniu wzrósł niespodziewanie o jeden punkt, do -41 pkt. Historyczne minimum: -47 pkt osiągnął on w lipcu 2008 r., a więc po pierwszym kwartale spadku PKB. Ostatnia zwyżka jest jednak zbyt mała, by przewidywać powrót wzrostu.

Analitycy oceniają ponadto, że zdecydowały o niej czynniki okresowe, np. zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych. – Poczucie, że rząd jest gotowy wspierać rynek pracy, mogło dodatkowo pomóc zaufaniu konsumentów – powiedziała w rozmowie z Bloombergiem Annalisa Piazza, strateg z domu maklerskiego Newedge. Wczoraj prezydent Nicolas Sarkozy przedstawił swój kolejny pomysł: obniżenie VAT na usługi gastronomiczne z 19,6 do 5,5 proc.

Jednak dane francuskie wpisują się w szerszy zachodnioeuropejski kontekst. W poniedziałek niemiecki ośrodek GfK podał, że jego indeks nastrojów konsumenckich po raz trzeci z rzędu pozostał na tym samym poziomie. We Włoszech indeks zaufania w biznesie ISAE podskoczył do 64,2 z 60,9 i była to pierwsza zwyżka od maja 2008 r.

– Wzrost jest zbieżny z generalną poprawą nastrojów biznesu w ciągu ostatniego miesiąca w całej Europie – napisała w komentarzu Giada Giani z Citi European Economics. Kolejną wczorajszą dobrą informacją z tej serii jest ta o wzroście indeksu sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii do poziomu najwyższego od 15 miesięcy.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos